دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد انصاری‌پور:
حدیث سلسله الذهب نشانگر ارتباط توحید و امامت است
گزارش حجت‌الاسلام دکتر شریعتمداری از نشست اسلام ـ‌ مسیحیت
از قم تا پادربورن
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
کنترل اجتماعی از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
نظام موضوعات نوپدید فریضه زکات در فقه مذاهب پنج‌گانه
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
بیشتر اهل‌سنت اندونزی محب اهل‌بیت(ع) هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ترجمه نیمه دوم از بخش اول کتاب (Code Of Jewish Law)
در پی درگذشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی:
پیام تسلیت رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

دفاعیه پایان نامه: بررسی آراء متکلمان نوبختی و تأثیر آن بر اندیشه ...

 
تاریخ انتشار: 1390/07/09    

سید علی حسینی خضر آباد دانشجوی رشته مطالعات تاریخ تشیع از دانشکده شیعه شناسی با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان «آراء متکلمان نوبختی و تاثیر آن بر اندیشه های امامیه» از دانشگاه ادیان و  مذاهب فارغ التحصیل شد.

 

در جلسه ای که دوشنبه 4 مهرماه در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب و با حضور اساتید راهنما، مشاور و داور، نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و همچنین تعدادی از دیگر دانشجویان علاقه مند برگزار شد، پس از گزارش این دانشجو از پایان نامه، استاد داور به نقد و ارزیابی پایان نامه پرداخت. سپس دانشجو از پایان نامه خود با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور دفاع نمود و در نهایت بعد از شور اساتید راهنما، مشاور، داور و نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی موفق به کسب امتیاز قبولی شد.                                                              

 چکیده پایان نامه:

این پژوهش در پنج فصل تدوین شده است. در فصل اول کلیات و مقدمات این تحقیق از جمله زندگی نامه اجداد متکمان نوبختی وگذشته علمی و سیاسی این خاندان  بررسی شده است. در فصل دوم ما به بررسی زندگی سیاسی و فرهنگی ابو سهل اسماعیل بن علی نوبختی پرداخته ایم و تلاش نموده ایم با پژوهش در عناوین تألیفات ابوسهل و بررسی قطعات به جا مانده آنها، گوشه ای از اندیشه ها و زندگی وی را حدس بزنیم. فصل سوم در بردارنده پژوهشی در زندگی و آثار ابو محمد حسن بن موسی نوبختی است که سعی شده در آن مختصر گزارشاتی که از زندگی ابو محمد در دست داریم مورد تحلیل قرار دهیم. در این فصل عناوین آثار ابومحمد و گزارش های باقی مانده از محتوای برخی از آنها مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است همچنین صحت انتساب کتاب فرق الشیعه به حسن بن موسی با ارائه مطالعات محققین بررسی شده است.

 فصل چهارم که مهم ترین بخش این تحقیق را در بردارد برسی اندیشه های کلامی این دو متکلم نوبختی است تلاش شده با بررسی گزارش های شیخ مفید در کتاب أوائل المقالات و گزارشهای پراکنده ای که در منابع دیگر درباره اندیشه های کلامی این دو متکلم، آمده است؛ تا جایی که ممکن است تفکرات کلامی آنان را بازیابی کنیم. فصل پنجم پژوهش ما در راستای بررسی تأثیر گزاری اندیشه های این متکلمان بر کلام امامیه تدوین شده است در این فصل ابتدا تأثیر پذیری نوبحتیان از معتزله مورد بررسی قرار گرفته و در مرحله بعد تلاش شده ابعاد تأثیر پذیری ابو سهل و ابو محمد از متکلمان امامی پیش از خود مخصوصا هشام بن حکم پرده برداریم و در نهایت تأثیر گذاری متکلمان نوبختی بر اندیشمندان امامی بعد از خود مخصوصا شیخ مفید مورد پژوهش قرار گرفته است. 

واژگان کلیدی: نوبختیان، اندیشه ها، کلام امامیه، تأثیر گذاری

 

 


برچسب ها : متکلمان نوبختی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز