دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد انصاری‌پور:
حدیث سلسله الذهب نشانگر ارتباط توحید و امامت است
گزارش حجت‌الاسلام دکتر شریعتمداری از نشست اسلام ـ‌ مسیحیت
از قم تا پادربورن
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
کنترل اجتماعی از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
نظام موضوعات نوپدید فریضه زکات در فقه مذاهب پنج‌گانه
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
بیشتر اهل‌سنت اندونزی محب اهل‌بیت(ع) هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ترجمه نیمه دوم از بخش اول کتاب (Code Of Jewish Law)
در پی درگذشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی:
پیام تسلیت رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

پایان نامه «بررسی فتوحات اسلامی با تاکید بر سیره امامان شیعه» دفاع شد

 
تاریخ انتشار: 1390/01/25    

علیرضا جمال الدین دانشجوی رشته شیعه شناسی از دانشکده شیعه شناسی با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان «بررسی فتوحات اسلامی با تاکید بر سیره امامان شیعه» از دانشگاه ادیان و  مذاهب فارغ التحصیل شد.

در جلسه ای که چهارشنبه 24 فروردین در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب و با حضور اساتید راهنما، مشاور و داور، نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و همچنین تعدادی از دیگر دانشجویان علاقه مند برگزار شد، پس از گزارش این دانشجو از پایان نامه، استاد داور به نقد و ارزیابی پایان نامه پرداخت. سپس دانشجو از پایان نامه خود با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور دفاع نمود و در نهایت بعد از شور اساتید راهنما، مشاور، داور و نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی موفق به کسب امتیاز قبولی با درجه عالی شد.

چکیده

فتح که غالبا به صورت جمع،فتوح و یا جمع الجمع، فتوحات بکار می­رود، در اصطلاح به نبردهایی گفته می­شود که به گشایش دارالحرب و گسترش اسلام در آن می­پردازد. مراد از فتوحات اسلامی سلسله نبردهایی است که مسلمین پس از رحلت پیامبراکرم (ص) و پس از جنگ­های رده به آن مبادرت ورزیدند.

 حاصل کار آنان در یک سده، که از دوران خلیفه اول تا پایان دوران امویان را شامل می­گردد، شکست کامل دولت ساسانی و فتح تمامی قلمرو و متصرفات آن، همراه با تصرف بیش از نیمی از متصرفات امپراتوری روم بود. در پژوهش حاضر که مبتنی بر روش تحلیلی­ـ­توصیفی است نظر به اینکه هدف، تبیین دیدگاه امامان شیعه پیرامون فتوحات، خصوصاً دوره ی خلفای نخست است؛ سیر و روند تاریخی فتوح در دوران امویان به اختصار بیان شده است. تحقیق حاضر در چهار فصل سامان یافته است.

در  فصل اول کلیات مورد بحث قرارگرفته است. فصل دوم به جنگ و جهاد در اسلام اختصاص یافت. در فصل سوم تاریخ فتوحات از دوران خلیفه اول تا پایان دوران امویان به ضمیمه آسیب ها و پیامدهای آن مورد بحث قرار گرفت. فصل چهارم و آخرین فصل با اتکا به سیره امامان (ع) به تبیین دیدگاه این بزرگواران پرداخته، و خسارات ناشی از پیامدهای آن در تاریخ سیاسی اسلام طرح شده است. به عنوان نتیجه بحث می توان گفت، نظر به عدم حضور امامان (ع) در فتوحات، و نقش مشاورتی امام علی (ع) در حداکثر نقش­آفرینی خود، شواهدی که در نفی فتوح دوران خلفای نخست می­توان اقامه نمود، از شواهد موید آن بیشتر است. در مورد فتوحات دوران امویان نیز امامان (ع) با وضوح بیشتر به رد و انکار آن پرداخته­اند.

واژگان کلیدی:

فتوحات اسلامی، سیره امامان (ع)، جهاد، جنگ­های پیامبر(ص)، صلح، صلح­نامه، پیامدهای فتوح.


برچسب ها : فتوحات اسلامی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز