دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد انصاری‌پور:
حدیث سلسله الذهب نشانگر ارتباط توحید و امامت است
گزارش حجت‌الاسلام دکتر شریعتمداری از نشست اسلام ـ‌ مسیحیت
از قم تا پادربورن
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
کنترل اجتماعی از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
نظام موضوعات نوپدید فریضه زکات در فقه مذاهب پنج‌گانه
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
بیشتر اهل‌سنت اندونزی محب اهل‌بیت(ع) هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ترجمه نیمه دوم از بخش اول کتاب (Code Of Jewish Law)

دفاعیه پایان نامه: بررسی و تحلیل یادکردهای ادیان ایرانی در سفرنامه ...

 
تاریخ انتشار: 1390/01/24    

حسین زینل بیگ دانشجوی رشته ادیان غیرابراهیمی از دانشکده ادیان با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان «بررسی و تحلیل یادکردهای ادیان ایرانی در سفرنامه ها و سیاحت نامه ها و کتب جغرافیایی مسلمانان» از دانشگاه ادیان و  مذاهب فارغ التحصیل شد.

در جلسه ای که چهارشنبه 25 اسفند 89 ماه سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب و با حضور اساتید راهنما، مشاور و داور، نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و همچنین تعدادی از دیگر دانشجویان علاقه مند برگزار شد، پس از گزارش این دانشجو از پایان نامه، استاد داور به نقد و ارزیابی پایان نامه پرداخت. سپس دانشجو از پایان نامه خود با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور دفاع نمود و در نهایت بعد از شور اساتید راهنما، مشاور، داور و نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی موفق به کسب امتیاز قبولی با درجه عالی شد.

چکیده

در این پایان‌نامه، به یادکردهای ادیان ایرانی در سفرنامه‌ها و کتاب‌های جغرافی‌دانان مسلمان پرداختیم . در این رابطه دو هدف مد نظر بوده است. اول بررسی میزان توجه نویسندگان این کتاب‌ها به ادیان ایرانی و دوم مقایسه میزان اختلاف بین یافته‌ها با آنچه در این رابطه در کتاب‌های مختلف به زرتشتیان نسبت می‌دهند.

در راستای این هدف ابتدا به معرفی اجمالی منابع بحث پرداختیم و سپس گزارش کوتاهی در باره، تاریخ، اعتقادات و شعائر ادیان ایرانی از متون مختلف را ارائه کردیم. آنگاه به یادکردهای ادیان ایرانی در کتاب‌های جغرافی‌دانان و سفرنامه‌ها پرداختیم. در این رابطه به جستجوی ابعاد مختلف ادیان ایرانی در این کتاب‌ها پرداختیم و مباحثی همچون تاریخ زرتشت، مانی، مزدک و سایر ادیان ایرانی ، و نیز امکنه و شعائر آنها را بررسی کردیم. در این رابطه به طور کلی مشخص شد که نویسندگان این کتاب‌ها بیشترین توجه خود را به مکان‌ها اختصاص داده‌اند و کمتر به مباحث تاریخی و شعائر پرداخته‌اند. در ارتباط با مکان‌ها نیز بیشترین توجه به آتشکده‌ها و مکان‌های زیست زرتشتیان بوده است. بنابراین بیشترین بحث این پایان‌نامه به مکان‌ها اختصاص یافته است. البته در زمینه تاریخ و شعائر نیز مباحثی در این کتاب‌ها یافت می‌شود که بعضی از نکات نیز بدیع و تازه بود که در جای دیگری بیان نشده است. در ارتباط با یافته‌ها سعی بر این بوده است که تا حدی به مقایسه بین آنچه در این کتاب‌ها آمده و آنچه در کتاب‌های دیگر پیرامون ادیان ایرانی مطرح است، نیز توجه شود.

کلید واژه‌ها: ادیان ایرانی، مجوس، زرتشت، مانی، مزدک، آتشکده، کتاب‌های جغرافی‌دانان مسلمان، سفرنامه‌ه :


برچسب ها : سفرنامه, میراث مکتوب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز