دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی خبر داد؛
نتایج آزمون اختصاصی کارشناسی ارشد اعلام شد
با سخنرانی مولوی نذیر احمد سلامی برگزار می شود؛
نشست علل تصورات منفی شیعه و اهل سنت نسبت به یکدیگر
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
اسلام دین رحمت و مهربانی است
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد‌مهدی تسخیری؛
شاهد وحدت اسلامی و تقریب در مقام عمل باشیم
در بازدید مهمانان کنفرانس وحدت تصریح شد:
تاکید بر استفاده از ظرفیتهای دانشگاه ادیان و مذاهب
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می‌کند؛
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
یادداشتی از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
اخلاق و چالش‌هاي زمانه
با سخنرانی امام جمعه پاوه برگزار می شود؛
نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور

حلقه تحلیل رویداد: ملت های عرب؛ خیزش ­ها و جنبش­ ها

 
تاریخ انتشار: 1389/12/18    

خیزش ­ها و جنبش­ های اخیر ملت­های عرب در آفریقا و خاورمیانه طی نشستی که به ابتکار گروه تامین اخبار و اطلاعات ...

گروه تأمین اخبار و اطلاعات علمی دانشگاه برگزار کرد:

حلقه تحلیل رویداد: ملت های عرب؛ خیزش ها و جنبش­ ها 

خیزش ­ها و جنبش­ های اخیر ملت­های عرب در آفریقا و خاورمیانه طی نشستی که به ابتکار گروه تامین اخبار و اطلاعات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست که با عنوان «ملت­های عرب، خیزش­ها و جنبش­ها» ظهر دوشنبه 16 اسفند با حضور جمعی از دانشجویان علاقه مند و نیز برخی اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در سالن کنفرانس امام موسی صدر این دانشگاه برگزار شد سیدعلی موسوی­نژاد، به بررسی تحولات اخیر در کشورهای منطقه و ویژگی های این تحرکات پرداخت.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در ابتدای سخنان خود با مفید خواندن این گونه جلسات در محیط های دانشگاهی گفت: این تحولات را از دیدگاه های گوناگونی می توان بررسی کرد از جمله از بعد جامعه شناختی اما اولین گام در این شناخت برسی ماهیت و چیستی این قیام هاست.

موسوی نژاد ادامه داد: مولفه اصلی این قیام ها در منطقه ضد استبدادی بودن آنهاست که از استبداد موجود در میان حاکمان این کشورها نشئت می گیرد حاکمانی که هر یک سالهاست در راس قدرت هستند در حالی که در اکثر کشورها چندین رهبر و رئیس جمهور آمده و رفته اند.

موسوی­ نژاد دلیل دیگر این جنبش ها را ارتباط معنادار این حاکمان با اسرائیل عنوان کرد و گفت: اعراب  حساسیت خاصی به اسرائیل دارند و نگاه این ملت ها به صهیونیست ها نوعی نگاه ملی گرایانه است که در نخوت و غرور خاص اعراب ریشه دارد.

مشکلات معیشتی و اقتصادی سومین دلیلی بود که از نگاه عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب ریشه این تحرکات بود. وی در این زمینه گفت: به اعتقاد من با این حال عامل اقتصادی را نمی­ توان مساله اصلی در این خیزش­ها دانست و دلیل این مدعا این است که طبقه تاثیرگذار در این جنبش­ها طبقه محروم و کارگری جامعه نیست.

استاد فرق تشیع دانشکده شیعه شناسی، چهارمین مشخصه این انقلاب ها را اسلام­ خواهی دانست و گفت: حاکمان این کشورها با مظاهر مذهبی و دین مبارزه می­ کنند . برای نمونه در تونس نمازگزاران و امام جماعت ها باید کارتی ویژه برای رفت و آمد به مسجد دریافت می کردند.

وی در پایان غیر مسلحانه بودن، رهبری متمرکز نداشتن، نقش عمیق رسانه های ارتباط جمعی نظیر اینترنت و شبکه های اجتماعی مجازی و همچنین نقش عمده جوانان و دانشگاهیان را از دیگر خصایص  این جریان ها دانست و پیش­ بینی کرد این جنبش­ها در چند کشور عرب  دیگر منطقه نیز فراگیر شوند.

گفتنی است در بخش پرسش و پاسخ این نشست حجت الاسلام و المسلمین دکتر صادق نیا عضو هیئت علمی و مدیر گروه ادیان ابراهیمی دانشگاه ادیان  و مذاهب به دعوت سخنران به وی پیوست  و ضمن مروری کوتاه از دیدگاه جامعه شناختی بر تحولات اخیر کشورهای عربی در پاسخ به سوالات حاضران با موسوی نژاد همراهی کرد.

خاطر نشان می شود گروه تامین اخبار و  اطلاعات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در نظر دارد با توجه به گستردگی موضوع این نشست و استقبال خوب دانشجویان و اساتید از آن در آینده نیز جلسات مشابهی را برگزار نماید.

 

 نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
دانشکده حقوق
دانشکده زبان و فرهنگ ملل
دانشکده مطالعات ملل
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.