دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
بیانیه دانشگاه ادیان و مذاهب در واکنش به توهین به حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی:
این اهانت دسیسه دشمنان قسم‌خورده اسلام و عراق است
با حضور استادان حوزه و دانشگاه؛
میزگرد حوزه و دوران پساکرونا برگزار شد
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام رضا(ع) برگزار شد
به قلم دکتر فاطمه توفیقی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
انتشار دو مقاله در نشریات معتبر بین‌المللی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری:
مناظرات امام رضا(ع) برای حفظ هویت و کیان اسلامی بود
دکتر مهراب صادق‌نیا در گفت‌وگو با قدس آنلاین؛
غرض از گفت‌وگو باید دست‌یابی به زندگی مسالمت‌آمیز باشد

دفاعیه پایان نامه «ترجمه بخش پنجم از کتاب راهنمای روان شناسی دین و ...

 
تاریخ انتشار: 1389/11/18    

علی اکبر محمدی تبار دانشجوی رشته دین شناسی از دانشکده ادیان با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان «ترجمه بخش پنجم از کتاب راهنمای روان شناسی دین و معنویت» از دانشگاه ادیان و  مذاهب فارغ التحصیل شد.

در جلسه ای که یکشنبه 26 دی ماه در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب و با حضور اساتید راهنما، مشاور و داور، نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و همچنین تعدادی از دیگر دانشجویان علاقه مند برگزار شد، پس از گزارش این دانشجو از پایان نامه، استاد داور به نقد و ارزیابی پایان نامه پرداخت. سپس دانشجو از پایان نامه خود با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور دفاع نمود و در نهایت بعد از شور اساتید راهنما، مشاور، داور و نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی موفق به کسب امتیاز قبولی با درجه عالی شد.

چکیده

روان‌شناسی دین از موضوعات میان رشته‌ای نو ظهور در عرصه علم است که توجّه متخصّصین رشته‌های مختلفی را به خود جذب نموده است. مسائل روان‌شناسی دین در حوزه‌های علمی مانند خود دین گسترده و قابل توجّه و رو به رشد است.

این اثر نیز به عنوان یک کتاب راهنما، در پی ارائه مهمّترین مسائل این رشته بوده و از آنجا که در نظر انسان مسائل کاربردی به خوبی جلوه ی سودمندی را عرضه می‌نماید، بخش پنجم کتاب اختصاص به حوزه‌های کاربردی روان‌شناسی دین پیدا کرده است. در این بخش ابتدا به ساده‌ترین موضوع کارکرد دین، یعنی تأثیر آن بر سلامت جسمانی و روانی پرداخته، و گزارشی از نتایجی که پژوهشگران در این زمینه بدان دست یازیده‌اند فراهم نموده و نیازهایی که در پیش‌روی این حوزه می‌باشد را برشمرده است.

«مقابله» از نیروهای مهمّ در برخورد با مشکلات روان‌شناختی است و دین به عنوان یک منبع نیرومند می‌تواند به آسانی در مشاوره و توصیه‌های بالینی مورد استفاده قرار گیرد. «معنویت سازمان» از عرصه‌های سودمند اجتماعی است، که توجّهی شایسته دریافت ننموده است و مسائل مختلف رو به رشد آن در انتظار توجّه محققین می‌باشد.

 تعاملات دو جانبه علم و دین در گستره ملّی و بین‌المللی و در راستای شناخت منازعات، ریشه‌ها و حل و فصل آنها می‌تواند عامل تأثیرگذار و مهمّی باشد. و در نهایت دین و «مداخلات دینی» از مهمّترین عوامل در بروز و رفع مشکلات روانی، باید به جایگاه خود در مشاوره و اقدامات بالینی دست یابد. 

واژگان کلیدی: روان‌شناسی دین و معنویت، سلامت (بهداشت) جسم و روان، مقابله، معنویت سازمان، صلح و خشونت، روان‌شناسی مشاوره و بالینی


برچسب ها : روان شناسی دین

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز