دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد انصاری‌پور:
حدیث سلسله الذهب نشانگر ارتباط توحید و امامت است
گزارش حجت‌الاسلام دکتر شریعتمداری از نشست اسلام ـ‌ مسیحیت
از قم تا پادربورن
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
کنترل اجتماعی از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
نظام موضوعات نوپدید فریضه زکات در فقه مذاهب پنج‌گانه
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
بیشتر اهل‌سنت اندونزی محب اهل‌بیت(ع) هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ترجمه نیمه دوم از بخش اول کتاب (Code Of Jewish Law)

دفاعیه پایان نامه «بررسی تاریخی علل جعل حدیث تا قرن پنجم هجری»

 
تاریخ انتشار: 1389/11/04    

حسن پودینه دانشجوی رشته شیعه شناسی گرایش کلام از دانشکده شیعه شناسی با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان «بررسی تاریخی علل جعل حدیث تا قرن پنجم هجری» از دانشگاه ادیان و  مذاهب فارغ التحصیل شد.

در جلسه ای که عصر چهارشنبه 29 دی ماه 89 سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب و با حضور اساتید راهنما، مشاور و داور، نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و همچنین تعدادی از دیگر دانشجویان علاقه مند برگزار شد، پس از گزارش این دانشجو از پایان نامه، استاد داور به نقد و ارزیابی پایان نامه پرداخت. سپس دانشجو از پایان نامه خود با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور دفاع نمود و در نهایت بعد از شور اساتید راهنما، مشاور، داور و نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی موفق به کسب امتیاز قبولی با درجه عالی شد.

 

چکیده پایان نامه

جعل و تحریف پدیده ای شوم در تمام فرهنگ ها و آیین هاست زیرا منشأ آن حب و بغض ها و منافع  مادی و سیاسی می باشد که همواره با آدمی همراه بوده است.آیین اسلام نیز از این پدیده شوم مصون نبوده و از زمان پیامبر در میان مسلمانان شروع شده و پس از پیامبر نیز با گسترش جامعه اسلامی و شکل گیری نزاع های سیاسی و مذهبی رواج بیشتری یافت. اهل سنّت از دیر باز به استخراج و شناسایی احادیث جعلی پرداختند و زودتر از شیعه به این امر اقدام کردند که شاید علّت آن شیوع بیشتر جعل و سبقت (تقدم) آن در میان اهل سنت باشد. در میان شیعیان بررسی و استخراج احادیث جعلی بسیار اندک است و شاید علّت آن همان مطلب پیش گفته باشد. این رساله به بررسی جعل حدیث در شیعه تا قرن پنجم اختصاص دارد و در این زمینه از علل و عوامل جعل و راههای مبارزه با آن توسط امامان اهل بیت و اصحاب آنان سخن گفته ایم.

 این رساله در سه فصل بدین ترتیب تنظیم شده است.

فصل اوّل: کلیات فصل، دوّم: علل جعل، فصل سوّم:  اقدامات ائمه و پیروان در مقابله با جعل حدیث.

در فصل نخست  به طرح تحقیق و استدلال بر حجیت سنت رسول خدا و اهل بیت و اثبات وقوع جعل در فرهنگ حدیثی  اسلامی و شیعی پرداخته ایم.

در فصل دوّم به بیان علل وقوع جعل به ترتیب اهمیت آنها که شامل علل سیاسی،اعتقادی، اقتصادی و نفسانی می شود پرداخته ایم که هر کدام از این عوامل زیرمجموعه هایی دارد و مهمترین بخش این فصل علل سیاسی است که خود، شامل علل متعددی از جمله جعل  به قصد تایید خلفا ، تخریب وجهه ائمه، توجیه رفتار حکّام جور،فضیلت سازی برای حکّام، و جعل از سوی غُلاه، متصوفه ، قصاص  و زَنادقه ، گسترش اسرائیلیات و... می شود.

 در فصل سوّم به اقدامات ائمه و پیروان ایشان در پیشگیری و مبارزه با جعل و جاعلین پرداخته ایم که شامل، عرضه دریافت ها بر ائمه،تالیف کتب  و ردّیه نویسی ، آموزش حدیث شناسی، مناظره با  جاعلین،منع کمک به جاعلین،معرفی جاعلین، مبارزه فیزیکی با جاعلین و... می شود.

 واژگان کلیدی: سنت،حدیث،جعل


برچسب ها : جعل حدیث

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز