دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد انصاری‌پور:
حدیث سلسله الذهب نشانگر ارتباط توحید و امامت است
گزارش حجت‌الاسلام دکتر شریعتمداری از نشست اسلام ـ‌ مسیحیت
از قم تا پادربورن
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
کنترل اجتماعی از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
نظام موضوعات نوپدید فریضه زکات در فقه مذاهب پنج‌گانه
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
بیشتر اهل‌سنت اندونزی محب اهل‌بیت(ع) هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ترجمه نیمه دوم از بخش اول کتاب (Code Of Jewish Law)
در پی درگذشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی:
پیام تسلیت رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

دفاعیه پایان نامه نقد و بررسی مخالفت های کلامی فخر رازی با ...

 
تاریخ انتشار: 1389/10/15    

 محمد رجاء صاحبدل دانشجوی رشته مذاهب اسلامی از دانشکده مذاهب اسلامی با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان «نقد و بررسی مخالفت های کلامی فخر رازی با اندیشه های شیعه در تفسیر کبیر» از دانشگاه ادیان و  مذاهب فارغ التحصیل شد.

در جلسه ای که عصر شنبه 11 دی ماه 89 در سالن کنفرانس (شهید بهشتی) دانشگاه ادیان و مذاهب و با حضور اساتید راهنما، مشاور و داور، نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و همچنین تعدادی از دیگر دانشجویان علاقه مند برگزار شد، پس از گزارش این دانشجو از پایان نامه، استاد داور به نقد و ارزیابی پایان نامه پرداخت. سپس دانشجو از پایان نامه خود با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور دفاع نمود و در نهایت بعد از شور اساتید راهنما، مشاور، داور و نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی موفق به کسب امتیاز قبولی با درجه عالی شد.

چکیده:

قرآن کریم به عنوان کتاب آسمانی مسلمانان، گنجینه ای از معارف و اندیشه های ناب است که طبق فرموده­ی خود، بسیاری بوسیله آن هدایت و بسیاری گمراه می­شوند. از این­جهت همواره این کتاب آسمانی مستمسکی برای تمامی جریانهای فکری اسلامی بوده و هست تا خود را به عنوان هدایت یافتگان اثبات و دیگران را به عنوان گمراهان رد کنند. این مسئله گاه در قالب رسائل و کتب کلامی و گاه در میان تفاسیر بروز و ظهور یافته است.

تفسیرکبیر (مفاتیح الغیب) که از مهمترین آثار قرآنی امام فخرالدین رازی است، از جمله تفاسیری است که با جوهر فکری اشعری نگارنده­ی خویش، ادعاها و ردیه های کلامی عدیده ای را بر دیگر جریانات فکری اسلام، من جمله شیعه بیان داشته است.

در این رساله، تلاش شده است ایرادات کلامی فخررازی نسبت به شیعه در این تفسیر استخراج شده و پاسخ شیعه به همراه نقد و بررسی آراء وی از جهت کلامی بودن مسائل  با استفاده از منابع کلامی شیعی مهمی چون شرح تجرید الاعتقاد خواجه و با نگاه به بستر تفسیری اثر فخر رازی ، با استناد به منابع تفسیری شیعی همچون تفسیر المیزان علامه طباطبایی و تفسیر نمونه بیان گردد.

همچنین، به فراخور نیاز در بسط استدلالها و ایرادهای فخررازی نسبت به شیعه که در دیگر آثار وی مستدل تر و مبسوط تر از آنچه که در تفسیر کبیر آمده، بیان شده است و نیز به جهت تبیین بهتر منظومه­ی فکر کلامی وی، در این رساله از دیگر آثار فخر رازی مانند المحصل و المباحث المشرقیه و ... بهره برده شده است.

کلید واژگان:

فخررازی، تفسیر کبیر، (مفاتیح الغیب) ، شیعه، مسائل کلامی، اشاعره.


برچسب ها : فخر رازی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز