دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
نشست معرفی کتاب برگزار می‌شود:
راز اعداد نوشته آنه ماری شیمل
مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
سفر علمی فرهنگی به ایتالیا و واتیکان
مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
اصول و مبانی تربیت معنوی عرفانی کودکان و نوجوانان
قابل توجه اعضای هیئت علمی و دانشجویان؛
سفر علمی به شهر قونیه برگزار می‌شود
به مناسبت هفته وحدت برگزار می شود؛
محفل انس با قرآن با حضور قاری بین‌المللی کشور
مقاله ای به قلم دکتر اعظم خوش‌صورت موفق؛
بررسی و نقد مراسم نهم ربیع در منابع شیعی

مفهوم زیارت و کارکرد آن در آیین کاتولیک و مقایسه آن با زیارت در مذهب شیعه

 
تاریخ انتشار: 1394/06/02    

مفهوم زیارت و کارکرد آن در آیین کاتولیک و مقایسه آن با زیارت در مذهب شیعه

پایان‌نامه کارشناسی ارشد "مفهوم زیارت و کارکرد آن در آیین کاتولیک و مقایسه آن با زیارت در مذهب شیعه" در دانشکده ادیان گروه ادیان ابراهیمی داوری شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب محمدجواد نوروزی دانشجوی رشته ادیان ابراهیمی از دانشکده ادیان با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان « مفهوم زیارت و کارکرد آن در آیین کاتولیک و مقایسه آن با زیارت در مذهب شیعه» از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

در این جلسه که یکشنبه اول شهریورماه 94 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد دکتر حمید بخشنده به عنوان استاد راهنما، دکتر الیاس عارف زاده، استاد مشاور و دکتر ا... کرم کرمی پور در جایگاه استاد داور، به همراه نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی حضور داشتند.

در این دفاعیه که با حضور تعدادی از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد، استاد داور پس از گزارش دانشجو از پایان نامه، به نقد و ارزیابی آن پرداخت.

سپس دانشجو با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور از پایان نامه خود دفاع نمود و در نهایت بعد از شور اساتید راهنما، مشاور، داور و نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی موفق به کسب امتیاز قبولی شد.

چکیده: با مطالعه اجمالی مسأله زیارت در کلیسای کاتولیک به این نتیجه می­رسیم که زیارت قدّیسین و اماکن زیارتی در این آیین، دارای اهمیت است. زیارت از دیدگاه کلیسای کاتولیک دارای دو معنا است: زیارت اماکن مقدّس زمینی و زیارت آسمانی، که این معنی با بحث صلیب و گناه اولیه گره خورده است. در زیارت آسمانی، فرد کاتولیک مسیحی می­بایست از طریق زندگی زائرگونه در زمین و از طریق اتّحاد با بدن مسیح که همان معبد واقعی است، به اورشلیم آسمانی نائل ­آید. مقام شفاعت کنندگی قدّیس، نقطه مرکزی باور به زیارت قدیّسان است، لذا فرد کاتولیک به امید شفاعت، به مسیح، مریم قدّیسه، روح القدس و قدّیسان متوسّل می­شود.

در مذهب شیعه نیز زیارت دارای مبانی الاهیّاتی عمیقی است، و باور بر این است که سابقه آن به سده­های اولیه تاریخ اسلام و زمان پیامبر اکرم (ص) می­رسد. چنانکه آیات قرآن دالّ بر زیارت حجّ، مشروعیت توسّل، شفاعت، ساخت بنا بر قبور اولیای الهی و روایات مشوّق زیارت اهلبیت (ع)، مؤید این مطلب است. مطابق برخی آیات و روایات، کعبه معظّمه دارای سمبلی آسمانی به نام «بیت المعمور» است که مکان زیارت ملائکه است، و طبق روایات دیگر، بیت المعمور، همان قلب مبارک پیامبر اکرم (ص) و انسان کامل است. این تفسیر، زائر مسلمان شیعی را ترغیب می­کند تا از طریق ولایت اهل بیت (ع) به زیارت واقعی و حرم حقیقی برسد.

با این حال، زیارت در کاتولیک و تشیّع، با چالش­های فراوانی روبرو بوده­ است. آیین پروتستان با اتّهام بدعت و شرک به کلیسای کاتولیک موجب سوء استفاده سیاستمداران شد و در برهه­ایی به تخریب کلیساها و لگدکوب کردن بدن قدّیسان و غارت اموال کلیساها اقدام نمودند. در جهان اسلام نیز، در سده­های اخیر فرقه تکفیری­ وهابیت با تخریب قبور و بی­احترامی به اولیا و صالحان و غارت اموال زیارتگاه­ها، همان می­کند که حاکمان ظالم با قدّیسان کردند. با این همه، زیارت در آیین کاتولیک و مذهب شیعه هنوز محور خداجویی، دین­ورزی، وحدت آیینی، همدلی اجتماعی، رونق اقتصادی و هنری است.

واژگان کلیدی: زیارت، کاتولیک، شیعه، قدّیس، امام، اماکن مقدّس


برچسب ها : مفهوم زیارت, آیین کاتولیک, زیارت در مذهب شیعه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز