دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام رضا(ع) برگزار شد
به قلم دکتر فاطمه توفیقی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
انتشار دو مقاله در نشریات معتبر بین‌المللی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری:
مناظرات امام رضا(ع) برای حفظ هویت و کیان اسلامی بود
دکتر مهراب صادق‌نیا در گفت‌وگو با قدس آنلاین؛
غرض از گفت‌وگو باید دست‌یابی به زندگی مسالمت‌آمیز باشد
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه؛
انتصابات جدید در دانشگاه ادیان و مذاهب
در نشست کارگاهی آشنایی با سازمان‌های ادیانی جهان عنوان شد:
تلاش سازمان‌های ادیانی برای بازگشت به احیای دین در دنیا

ابتکار روحانیون انگلیس برای مقابله با داعش

 
تاریخ انتشار: 1394/01/17    

ابتکار روحانیون انگلیس برای مقابله با داعش

روحانیون مسلمان انگلیس در تلاش هستند تا با آموزش مسلمانان جوان در رابطه با واقعیت افراط‌گرایی، تصویر صحیحی از اسلام را ارائه دهند.

روحانیون مسلمان انگلیس در تلاش هستند تا با آموزش مسلمانان جوان در رابطه با واقعیت افراط‌گرایی، تصویر صحیحی از اسلام را ارائه دهند.

به گزارش اسلام تایمز، شماری از روحانیون و ائمه مساجد در انگلیس و اروپا، با هدف مبارزه با نظریات افراط گرایانه و گروه‌های افراطی چون داعش، اقدام به انتشار یک مجله دیجیتال به نام «حقیقت» کردند.

بیش از یکصد روحانی در نشستی در لندن اعلام کردند با هدف ارائه ارزش‌های صحیح اسلام و تلاش برای ممانعت از پیوستن جوانان به جریانات افراطی، این نشریه اینترنتی منتشر خواهد شد.

دست‌اندرکاران این نشریه که قرار است توسط وب‌سایت «امام‌آنلاین» منتشر شود، عنوان کرده‌اند که این حرکت در پاسخ به تهدیدات جریانات افراطی همانند گروه‌هایی چون داعش است که در حال حاضر از طیفی گسترده از رسانه‌های اجتماعی برای انتشار نظرات خود استفاده می‌کنند.

«شوکت واریاچ» سردبیر ارشد وب‌سایت «امام‌آنلاین» در این خصوص می‌گوید: با وجود این که راه درازی را در پیش رو داریم، اما می‌دانیم که با تلاش و حمایت از جمعیت مسلمانانی که در فضای مجازی هستند، می‌توانیم صداهای خشونت‌آمیز را خاموش کنیم.

وی با اشاره به این که روزانه بیش از یکصد هزار پیام و مطلب در خصوص سوریه و عراق در فضای مجازی گسترده می‌شود، افزود که این مقدار همه را شگفت‌زده کرده است.

واریاچ خاطرنشان کرد که روحانیون و ائمه مساجد می‌بایست علاوه بر دنیای حقیقی، به دنیای مجازی نیز روی آورده تا گستره تأثیرشان را افزایش دهند و اگر روحانیون می‌خواهند با جامعه خصوصاً جوانان مرتبط بمانند، نمی‌توانند دنیای مجازی را نادیده بگیرند.

وی با بیان این که بسیاری از جوانان برای پاسخ به سؤالات دینی‌شان به دنیای مجازی روی می‌آورند، گفت: متأسفانه بسیاری از این پاسخ‌ها توسط افراط‌گرایان و هم‌فکران‌شان ارائه می‌شود.

«قاری محمد عاصم» سردبیر وب‌سایت امام‌آنلاین نیز در این خصوص گفت: روحانیون و امامان مساجد می‌توانند نقش مؤثری در شکست گروه‌های افراطی همانند داعش ایفا کنند.

وی با اشاره به این که در عصر دیجیتال جوانان کم‌تر در مراکز دینی حضور پیدا می‌کنند، افزود: پس ما باید خودمان را به آن‌ها ارائه دهیم. ضمن این که وظیفه مقابله با افراط‌گرایی در فضای مجازی را نیز بر عهده داریم.

به نوشته این روزنامه، در جریان تولید این مجله مجموعه‌ای از روحانیون و علمای سنی، شیعی، صوفی و گروه‌های اسلامی مشارکت دارند.

«ضرورت بر حق بودن»، «فتنه خشونت و افراط‌گرایی»، «این اسلامی نیست که ما می‌شناسیم»، «حق در اسلام» برخی از عناوین این نشریه هستند.

«شوکت وارایچ» در صفحه توضیح مقدماتی در خصوص این نشریه نوشته است: جوانان مسلمانان منحرف می‌شوند و پاکی آن‌ها طعمه قرار گرفته است؛ آن‌ها مجبور به پذیرش دروغ‌های تبلیغاتی [داعش] هستند.

وی می‌افزاید: روحانیون در این مجله تلاش کردند تا با آموزش مسلمانان جوان در رابطه با واقعیت افراط‌گرایی تصویر صحیحی از اسلام را ارائه دهند.

تا کنون حدود ۷۰۰ انگلیسی برای پیوستن به گروه داعش به سوریه سفر کرده‌اند که به گفته پلیس انگلیس، حداقل ۶۰ نفر از کسانی که برای پیوستن به سوریه رفته‌اند، دختر و زن هستند.


برچسب ها : داعش, انگلیس

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز