دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر مروجی طبسی مطرح کرد؛
مباهله یک واقعه فرامذهبی است
پژوهشکده اخلاق و معنویت با سخنرانی دکتر مفتاح برگزار می‌کند:
جریان‌شناسی نقد معنویت عصر جدید در مسیحیت
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
«رویکرد پدیدارشناسانه به باورها و آیین‌های عاشورایی»
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا:
امامت لازمه نظام دین و حفظ انسجام مسلمین است
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
نشست علمی تحولات آکادمیک دین‌پژوهی: بررسی آثار آکادمی دین آمریکا

مرکز آموزش زبان / معرفی

 
تاریخ انتشار: 1393/12/28    

دپارتمان زبان

در جهان امروز دانستن زبان خارجی یکی از ملزومات غیر قابل انکار است. خصوصاً برای قشر دانشگاهی که به طور مداوم با متون و کتب زبان اصلی در ارتباطند و به‌ویژه دانشجویانی که در فضای ادیان و مذاهب مشغول فعالیت علمی هستند. دانشجویانی که حداقل با یک زبان خارجی آشنا نباشند، ناچارند برای انجام امور پژوهشی خود به طور کامل به متون ترجمه شده و اطلاعات دست دوم وابسته باشند.  در همین راستا و بر مبنای چنین تفکری، مرکز زبان دانشگاه ادیان و مذاهب در سال 1389 در دو بخش عربی و انگلیسی فعالیت خود را آغاز کرد. از آن‌جا که دانشجویان این دانشگاه نیاز دارند تا از منابع زبان اصلی رشته خود بهره ببرند و برای امور تحقیقاتی خود به این منابع مراجعه نمایند، تأسیس چنین مرکزی در دانشگاه ضروری بود تا مهارت‌های زبانی مورد نظر به دانشجویان آموزش داده شود. دانشجویان بنا بر رشته تحصیلی خود در این دانشگاه موظفند دوره‌های انگلیسی و یا عربی را بگذرانند.

برنامه آموزشی:

طبق مصوبه اولیه شورای آموزش، دانشجویان جدیدالورود دانشگاه موظف بودند پیش از شروع دروس تخصصی خود، دو ترم در برنامه‌های آموزشی مرکز زبان شرکت نموده و نمره قبولی کسب نمایند. در صورت قبولی در دوره‌های مرکز زبان، دانشجویان می‌توانستند برای اخذ واحدهای تخصصی خود اقدام نمایند. در اولین اقدام برنامه آموزشی مرکز زبان تدوین گردید که به تصویب شورای آموزش دانشگاه رسید و مرکز زبان رسماً کار خود را آغاز کرد. در سال‌های 1389 و 1390 برنامه آموزشی مرکز زبان به مدت دو ترم اجرا می‌شد.

دپارتمان زبان انگلیسی:

دانشجویان رشته‌های ادیان ابراهیمی، ادیان غیرابراهیمی، فلسفه دین و فلسفه اخلاق در دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی شرکت می‌کنند. برنامه آموزشی مرکز زبان انگلیسی در این دو ترم، در دو محور مکالمه و درک مطلب انجام می‌گرفت. از یک سو دانشجویان مهارت‌های گفتاری و شنیداری را تمرین می‌کردند و از سوی دیگر تکنیک‌ها و روش‌های درک مطلب را فرامی‌گرفتند تا بتوانند به طور کامل از منابع تخصصی زبان اصلی بهره ببرند. از سال 1391 به بعد طبق تغییراتی که در سرفصل‌های دانشگاه اتفاق افتاد، آموزش زبان به یک ترم تقلیل پیدا کرد. در پی این تغییر، برنامه آموزشی مرکز زبان نیز اصلاح گردید و برنامه‌ها در یک ترم گنجانده شد. در حال حاضر برنامه آموزش زبان در یک ترم انجام می‌گیرد. بدین ترتیب که دانشجویان جدیدالورود در مقطع کارشناسی ارشد در ترم اول در اختیار مرکز زبان قرار می‌گیرند و دوره‌های آموزش زبان را می‌گذرانند. از آن‌جا که یک ترم فرصت کافی برای آموزش همه‌جانبه را در اختیار این مرکز قرار نمی‌دهد، بخش آموزش مکالمه از برنامه‌ها حذف گردید و برنامه اصلی آموزش بر درک مطلب و فنون ترجمه متمرکز گردید. در برنامه آموزشی کنونی، دانشجویان در ترم اول پنج دوره درک مطلب و یک دوره کارگاه ترجمه می‌گذرانند. متون دوره‌های درک مطلب برگرفته از متون تخصصی رشته مربوطه در سطوح بسیار ابتدایی است که رفته رفته در دوره‌های بالاتر سطح متون ارتقا می‌یابد. در دوره کارگاه ترجمه، دانشجویان با فنون و اصول ترجمه آشنا می‌شوند تا این مهارت در کنار مهارت درک مطلب بتواند آن‌ها را در استفاده و مراجعه به متون تخصصی رشته مربوطه یاری نماید.

دورههای آزاد:

علاوه بر دوره‌های فوق، مرکز زبان دوره‌هایی را نیز به صورت آزاد برای متقاضیان برگزار می‌کند. متقاضیان دوره‌های مکالمه، درک مطلب، ترجمه، نگارش و تافل پس از مراجعه به مرکز زبان و انجام مراحل اداری، در دوره‌های مورد نظر خود شرکت می‌کنند.

آزمون تافل:

مرکز زبان دانشگاه برای دانشجویان مقطع دکتری، آزمون جامع زبان (تافل) را نیز برگزار می‌کند. این آزمون در دو بخش عربی و انگلیسی در هر ترم برگزار می‌شود. دانشجویان دکتری قبل از پیش‌دفاع رساله خود موظفند در این آزمون شرکت کرده نمره قبولی را کسب کنند.

 نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

 

علی یوسفی
کاربر میهمان

1394/02/30 - 23:53:15

سلام علیکم
بنده تقاضای ثبت نام در آزمون زبان عربی آن دانشگاه را دارم .برای ثبت نام و دریافت منابع آزمون چه کار باید بکنم. لطفا راهنمایی بفرمایید.
با احترام یوسفی دانشجوی دکتری ادبیات عرفانی

 

سید ابوالقاسم غضنفری
کاربر میهمان

1394/12/12 - 00:39:13

سلام علیکم. بنده نیز متقاضی شرکت در آزمون تافل عربی هستم. لطفا زمان برگزاری نزدیکترین آزمون و نیز طریقه ثبت نام را بفرمایید

 

زهرا
کاربر میهمان

1397/08/22 - 17:17:25

بنده متقاضی شرکت در آزمون عربی هستم لطفاً زمان ثبت نام رو اطلاع رسانی کنید..همچنین ممنون میشم منابع رو بگید ..با تشکر

پاسخ مدیر:

با سلام

منبع خاصی معرفی نشده است. به لینک زیر مراجعه کنید و با بخش عربی مندرج در خبر برای ثبت نام تماس بگیرید:

آزمون زبانهای خارجی

 

علی رهواره
کاربر میهمان

1397/09/23 - 07:30:31

سلام علیکم\r\nبنده تقاضای ثبت نام در آزمون زبان عربی آن دانشگاه را دارم .برای ثبت نام و دریافت منابع آزمون چه کار باید بکنم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

 

لیلا سیاحتگر
کاربر میهمان

1398/03/21 - 17:18:14

می خواهم در آزمون زبان عربی شرکت کنم تاریخ آزمون و تاریخ ثبت نام را نمی دانم

پاسخ مدیر:

با سلام

برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام به کانال @zabaneadyan در ایتا یا تلگرام مراجعه کنید.

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.