دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
از سوی معاونت فرهنگی دانشجویی؛
مسابقه «گل‌واژه‌های مهدوی» برگزار می‌شود
همزمان با شب میلاد مسعود آقا امام زمان(عج) منتشر می شود؛
از حقیقت غیبت تا بایسته‌های انتظار
یادداشتی از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی؛
«با گذشت از ما یاد کنید»؛ به یاد رضا بابایی
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در پیام تسلیت به مناسبت درگذشت استاد بابایی:
همه خدمات و برکات فرهنگی استاد بابایی ماندگار خواهد بود
در پیام تبریک نوروزی سفیر واتیکان به ریاست دانشگاه:
خود را در کنار بیماران، خانواده‌های قربانیان، پزشکان و پرستاران می‌دانیم

پایان دوره کوتاه مدت بین المللی شیعه شناسی دانشگاه

 
تاریخ انتشار: 1393/12/24    

پایان دوره کوتاه مدت بین المللی شیعه شناسی دانشگاه

دوره آکادمیک کوتاه مدت شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب ویژه اساتید و دانشجویان خارج از کشور همراه با خرسندی و رضایت پژوهشگران شرکت کننده در آن که از دوازده کشور امریکایی و اروپایی بودند به پایان رسید.

دوره آکادمیک کوتاه مدت شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب ویژه اساتید و دانشجویان خارج از کشور همراه با خرسندی و رضایت پژوهشگران شرکت کننده در آن که از دوازده کشور امریکایی و اروپایی بودند به پایان رسید.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، دوره کوتاه مدت شیعه شناسی در این دانشگاه که از روز شنبه 16 اسفندماه آغاز شده بود پس از یک هفته برگزاری کلاس های تئوریک پایان یافت و یک هفته دیگر نیز شرکت کنندگان به شناخت محیطی از فرهنگ و آداب و رسوم تشیع در شهرهای اصفهان و تهران پرداختند.

در این دوره تخصصی بین المللی که با شرکت پژوهشگران، دانشجویان ارشد و دکتری و اساتید دانشگاه از ده کشور امریکایی و اروپایی نظیر امریکا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، بلژیک، اسلواکی، گرجستان، جزیره موریس و لبنان تشکیل شد، مهمترین سرفصل های تاریخی و اعتقادی تشیع از جمله تاریخ شکل گیری، جغرافیای جمعیتی، مبانی کلامی، اعتقادی و الهیاتی و نیز دیدگاه ها و دکترین سیاسی تشیع با حضور استادان زبده حوزه و دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

شرکت کنندگان در این دوره که از میان پژوهشگران علاقه مند به شناخت تشیع و از طریق رایزنی دانشگاه ادیان و مذاهب با دانشگاه های خارجی طرف همکاری و نیز میهمانانی که تا کنون از این دانشگاه بازدید داشته اند شناسایی و انتخاب شده بودند به ترتیب و طی شش روز و هر روز در دو نوبت صبح و بعد از ظهر و به ترتیب از ساعت 10 الی 12 و 14 الی 16 به ترتیب زیر در کلاس های تئوریک شرکت داشتند:

روز اول که مصادف با شنبه 16 اسفندماه بود به تاریخ تشیع اختصاص داشت. شرکت کنندگان در این روز و در نوبت بعدازظهر با سخنرانی دکتر حمیدرضا شریعتمداری عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب با «خاستگاه تشیع» آشنا شدند. بازدید از منزل تاریخی حضرت امام خمینی در قم از برنامه های فرهنگی روز اول بود که با توضیحاتی که کارشناس این مجموعه به حاضران داد بسیار مورد استقبال میهمانان قرار گرفت.

در روز دوم، 17 اسفند، «روش شناسی شیعه» موضوع مطالب آموزشی بود که در نوبت صبح دکتر محمدعلی شمالی رئیس مرکز مطالعات اسلامی در خصوص «منابع تفکر شیعه» و «شیعه و عقلانیت» به ارائه سخنرانی پرداخت.  بعدازظهر روز دوم نیز به مقوله «مرجعیت دینی و اجتهاد» اختصاص داشت که دکتر ابوطالبی، از اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، ارائه دهنده سخنرانی بود. در بخش برنامه های فرهنگی اجتماعی روز دوم نیز زیارت حرم حضرت معصومه برنامه ای بود که بسیار مورد استقبال دانشجویان و پژوهشگران خارجی قرار گرفت.

هجدهم اسفند، سومین روز دوره تخصصی بین المللی شیعه شناسی در دانشگاه ادیان و مذاهب به موضوع «دکترین شیعه و اعتقادات مشترک (با تسنن)» مربوط بود. در این روز و در نوبت صبح خانم دکتر پورمحمدی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در خصوص «اصل توحید» به ارائه سخنرانی پرداخت و در نوبت عصر نیز دکتر دانشور اصول «نبوت و معاد» را با ارائه سخنرانی تشریح کرد. بازدید از کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی از برنامه های فرهنگی این روز بود.

در روز چهارم مصادف با 19 اسفند، دانشجویان و پژوهشگران علاقه مند به تشیع در دانشگاه ادیان و مذاهب با «دکترین شیعه واعتقادات اختصاصی تشیع» آشنا شدند که در نوبت صبح اصل «عدل» با سخنرانی دکتر فنایی و در نوبت عصر اصل «امامت» با سخنرانی دکتر توران از اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب ارائه شد. بازدید از مسجد مقدس جمکران و کوه خضر همچنین بازدید بانوان گروه از جامعه الزهرا از برنامه های فرهنگی اجتماعی روز چهارم این دوره بود.

«آینده شناسی شیعه» موضوعی بود که در روز پنجم این دوره، 20 اسفند، پیرامون آن بحث شد که در نوبت صبح به « دکترین مهدویت » اختصاص داشت و دکتر سید رضی موسوی گیلانی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب آن را ارائه کرد. عصر روز پنجم نیز دکتر سید صادق حقیقت از اعضای هیات علمی دانشگاه مفید در موضوع «تفکر سیاسی شیعه» به ارائه سخنرانی پرداخت. شروع این روز دیداری با حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای شهرستانی بود که در این دیدار با دیدگاههای ایشان و حضرت آیت الله سیستانی در مورد مسائل منطقه و خشونت های دینی ای که در حال وقوع است آشنا شدند. حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی ضمن انتقاد از رسانه های غربی در بد جلوه دادن چهره اسلام از آنها خواست اسلام واقعی را از منبع آن دریافت کنند . ایشان ضمن تحسین برگزاری این دوره در دانشگاه ادیان و مذاهب فرمودند انتظار از دانشگاه ادیان این بوده است که سالها قبل این حرکت را شروع کنند و خوشحالیم که بحمدلله این دوره برای آشنایی شما برگزار شد و امیدوارم با خاطره ای خوب ایران را ترک کنید . دیدار با حجت الاسلام والمسلمین نواب رئیس دانشگاه برنامه آنها در غروب این روز بود که ایشان ضمن خرسندی از حضور این گروه در دانشگاه فرمودند امروز برای من روز خوبی است و خوشحالم که 11نماینده به نمایندگان ما در خارج از ایران اضافه شد . تک تک اعضای گروه در این جلسه ضمن معرفی کامل خود به بیان دیدگاه های خود در مورد این دوره پرداختند و از اینکه امکان دیدار آنها با رئیس دانشگاه فراهم شد ابراز خوشحالی کردند.

روز ششم، 21 اسفند، آخرین روز از دوره شیعه شناسی در بخش تئوریک بود که طی آن به «آیین ها و مناسک شیعه» پرداخته شد. صبح این روز دکتر سید حسن اسلامی اردکانی «اخلاق در شیعه» را طی سخنرانی اش بررسی کرد. عصر روز آخر نیز به موضوع «زیارت و عزاداری در تشیع» اختصاص داشت که دکتر طالبی دارابی آن را ارائه داد و درباره آن به سخنرانی پرداخت.

عصر روز ششم در واقع پایان جلسات تئوریک و آغاز هفته دوم بود که طی آن شرکت کنندگان این دوره در برنامه هایی نظیر بازدید از اماکن ادیانی اقلیت های دینی در شهرهای تهران و اصفهان و برخی برنامه های سیاحی دیگر بهره مند شدند. این بخش از دوره مذکور به منظور آشنایی آنان با بافت اجتماعی و فرهنگی جامعه شیعی ایران صورت داده شده تا چهره ای متفاوت از آنچه را که در رسانه های غربی از تشیع ترسیم شده از نزدیک لمس کنند. سفر به اصفهان اولین گام در این بخش بود. بازدید از اماکن تاریخی اصفهان از برنامه های جنبی سفر به اصفهان بود و مهمترین برنامه به دیدار و شرکت این گروه در مراسم دینی کنیسه یهودیان اصفهان و گفت و گو با رئیس انجمن کلیمیان اصفهان اختصاص شد . برخی از این گروه اظهار داشتند که در کشور ما امکان شرکت در مراسمات دینی یهودیان به علت تدابیر شدید امنیتی به آسانی وجود ندارد از این دیدار ابراز خرسندی کردند . یکی از اعضای این گروه با سوال اینکه شرایط شما در قبل و بعد از انقلاب آیا تغییری داشته است یا نه با این پاسخ مواجه شد که کلیمیان اصفهان و ایران اقلیتی شناخته شده هستند که سالهاست که همزیستی مسالمت آمیزی با مسلمانان دارند و وارد دانشگاه های ایران می شوند و حتی خدمت سربازی هم مثل سایر ایرانیان از وظایف آنهاست و یکی از اعضای مجلس ایران هم از این اقلیت است . دیدار با موبد زرتشتیان اصفهان از دیگر برنامه های این گروه بود که در پاسخ به سوال مشابه اظهار داشت به واقع می گویم که شرایط ما بهتر از گذشته است چرا که آگاهی ایرانیان مسلمان نسبت به ما بیشتر شده است و دیگر ما را مردمانی آتش پرست نمی دانند و به دنبال آن احترام زیادی برای ما قائل هستند . در تهران هم مهم ترین برنامه این گروه در کنار بازدید از موزه های تاریخی و برنامه های فرهنگی دیگر دیدار با اسقف ارامنه ایران بود که بسیار مورد توجه این گروه قرار گرفت . اسقف سرکیسیان با بیان اینکه ایران منطقه ای امن برای این قوم بوده و هست بیان داشت ارمنیان مقیم ایران حتی با تقدیم شهدایی در جنگ ایران و عراق همواره ارتباط خوبی با ایرانیان مسلمان و جمهوری اسلامی ایران داشته اند . وی با بیان اینکه برخی مشکلات کوچک هم  وجود دارد  از اینکه آزادانه به اعمال دینی خود می پردازند و اجازه تدریس متون دینی خود را در مدارس دارند ابراز رضایت کرد .

مدیر همکاری های علمی و بین الملل در حاشیه این برنامه در مصاحبه ای از آغاز برنامه ریزی های مقدماتی برگزاری این دوره از یک سال پیش خبر داد و افزود: با تاکیدات فراوانی که حجت الاسلام و المسلمین نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب داشت این دانشگاه از حدود یک سال قبل و در راستای اهداف متعالی خود که همانا معرفی تشیع با تکیه بر آموزه های اهل بیت (ع) است کمیته ای علمی اجرایی را ویژه برگزاری این دوره تشکیل داد تا شیوه برگزاری و نیز مفاد آموزشی آن را با همکاری معاونت پژوهش دانشگاه تهیه و تنظیم کند.

وی همچنین از شرکت گروهی از دانشجویان دانشگاه ادیان و مذاهب در این دوره خبر داد و گفت: این دانشجویان با هدف شکل دهی زمینه ای عینی برای تبادل نظر میهمانان خارجی با جوانان دانشگاهی شیعی در این برنامه حضور یافتند تا آنان را از نزدیک در جریان فضای مطلوب علمی و دانشگاهی کشورمان قرار دهند.

صالحی در پایان از استمرار این برنامه در سال های آینده خبر داد و افزود: دانشگاه ادیان و مذاهب همچنین به شرکت کنندگان در این دوره گواهینامه رسمی شرکت در دوره شیعه شناسی اعطا خواهد کرد.

شرکت کنندگان در این دوره در پایان بخش اول برنامه ها در مصاحبه ای در پاسخ به شناخت پیشین آنان از اسلام و تشیع و نیز کیفیت این دوره و تاثیر آن بر دیدگاه شان درباره تشیع ضمن ابراز رضایت و خرسندی از این دوره و تجربه ای که در آن داشتند اظهار داشتند که با شرکت در این دوره دیدگاهمان درباره اسلام، مسلمانان و تشیع بسیار تغییر کرد و دریافتند که آنچه در رسانه های غربی درباره شیعه گفته می شود بر خلاف واقعیت است.

 

در ادامه مصاحبه یکی از این دانشجویان که از اسپانیا آمده است می آید:

 

من در اسپانیا دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات تاریخ اسپانیا در قرون وسطی هستم. به دلیل کمبود منابع در کشورم شناخت کمی از تشیع داشتم. البته پیش تر دوره هایی را درباره تاریخ اسلام گذرانده ام اما هیچ یک با موضوع مختص شیعه شناسی نبوده، چون اساسا در اسپانیا مشکلی که هست این است که رشته یا دوره ای خاص شیعه شناسی نداریم. البته یک رشته نزدیک به این دوره داریم که «آندلس در دوره اسلامی» نام دارد، ولی به هر حال دوره ای مطالعاتی مختص تشیع نداریم و از این لحاظ ضعف داریم. لذا از این جهت واقعا این فرصت خوبی برای من بود تا از آن استفاده کنم . من در این دوره با حوزه هایی از دانش شناخت مسلمانان آشنا شدم که پیش تر اطلاعات بسیار کمی درباره اش داشتم، به خصوص درباره مسلمانان خاورمیانه و شیعیان.

تجربه ای که ما در این دوره داشتیم و شناختی که از شیعه بدست آوردیم کاملا متفاوت از آن چیزی بود که انتظار داشتیم. در این دوره فوق العاده دریافتم که چقدر شیعیان آزاد اندیشانه و روشنفکرانه درباره دیگر ادیان و مذاهب فکر می کنند. یکی از ویژگی های این دوره این بود که تعامل علمی دو طرفه ای در آن جریان داشت. این چنین نبود که مانند همایش ها و سمینارها فقط یک نفر سخنرانی کند و متکلم وحده باشد. ما این فرصت را داشتیم که با اساتید و دانشجویان ایرانی از نزدیک صحبت کنیم و تبادل نظر داشته باشیم و نه تنها تعاملی نظری و تئوریک بلکه عملا درباره دیدگاه های شیعه در موضوعات مختلف کسب دانش کردیم.


برچسب ها : کوتاه مدت بین المللی شیعه شناسی دانشگاه, رضایت شرکت کنندگان, برنامه های فرهنگی اجتماعی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

 

محمد
کاربر میهمان

1397/07/25 - 13:20:05

سلام یکی از خواہران اہلسنت میخاھد در بارہ ی اھل تشیع تحقیق کنہ برایش پزیرش کوتاه مدت میخاہم ۔ ہرچہ بہ دانش کدہ شیعہ شناسی زنگ میزنم کسی جواب نمی دھید

پاسخ مدیر:

برای شرکت در دوره های شیعه شناسی با شماره زیر تماس بگیرید:

02532802610 داخلی 469 یا 437

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز