دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
از سوی دانشکده رسانه و ارتباطات؛
نشست معرفی کتاب أعلام داعش برگزار می‌شود.
به قلم دکتر محمدحسن محمدی مظفر؛
سندرم تفکر جناحی
به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا؛
افزایش جمعیت با بخش‌نامه و دستور امکان پذیر نیست
به قلم دکتر حمید بخشنده، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
فرعون و موسی، پیروی از خط‌مشی کدام‌یک؟
در گفت‌وگو با دکتر حمیدرضا شریعتمداری مطرح شد:
چالش‌های امام صادق(ع) با جریان‌های فکری ناهمسوی شیعه
به مناسبت درگذشت حجت‌الاسلام سید مصطفی علامه مهری؛
پیام تسلیت رئیس دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی برگزار می‌کند:
نشست علمی «نقد روش پدیدارشناسانه هانری کربن در مطالعات شیعی»
 
تاریخ انتشار: 1400/02/16    

شهید و شهادت

دکتر حمید بخشنده عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت ایام سوگواری شهادت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در یادداشتی به جایگاه شهید و شهادت پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

وَلَا تَحْسَبَنَّ ٱلَّذِينَ قُتِلُوا فِى سَبِيلِ ٱللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ (آل عمران، ١۶٩)

(ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند.

 

1. شهيد كسى است كه براى اعتلاى راه خدا مبارزه کرده باشد؛ پس كشته شدن آن‌گاه ارزشمند است كه در راه خدا باشد: «قتلوا فى سبيل اللَّه».

اولين قطره خون شهید، موجب آمرزش گناهانش مى‌گردد. سر در دامن حورالعين مى‌نهد. به لباس‌های بهشتى آراسته مى‌گردد. معطر به خوشبوترين عطرها مى‌شود. جايگاه خود را در بهشت مشاهده مى‌كند. اجازه سير و گردش در تمام بهشت به او داده مى‌شود. پرده‌ها كنار رفته، به وجه خدا نظاره مى‌كند. (وسائل الشیعه، ج ١١، ص ١١) و در روز قيامت، شهيد مقام شفاعت دارد. (بحارالانوار، ج ٢، ص ١۵).

 

2. شهادت در راه خدا، شامل كشته شدن در ميدان نبرد، ترور و سوءقصد دشمنان، كشته شدن در دفاع از جان و ناموس و مال، در هر مكان و زمان مى‌شود.

در روايت آمده است: بالاتر از هر نيكى، نيكوترى هست، مگر شهادت كه هرگاه شخصى شهيد شود، بالاتر از آن خيرى متصور نيست. (بحارالانوار، ج ٧۴، ص ۶١)

هم‌چنین نباید تصور کرد که شهادت، باختن و از دست دادن است؛ بلكه يافتن و به دست آوردن است: «بل أحياء عند ربهم يرزقون». شهادت، پايان زندگى نيست، بلکه آغاز حيات زیبا و جاودانه است.

 

3. امامان ما به شهادت رسیدند؛ نخستین آنان، حضرت على عليه‌السلام، با داشتن  فضيلت‌های اختصاصى متعدد، تنها وقتى كه در آستانه شهادت قرار گرفت، فرمود: «فزت و رب الكعبه»؛ او اول كسى بود كه به پیامبر اسلام ايمان آورد؛ هنگام هجرت پیامبر اسلام، در جاى وی خوابيد؛ برادر پيامبر اسلام شد و پدر امامان پس از پیامبر و همسر زهرا عليهاالسلام بود؛ ضربت روز خندق او، از عبادت ثقلين افضل شد؛ و در نهایت آن زندگی تماماً نورانی و سراسر پرافتخار، علی علیه السلام شهید جاودانه راه خدا شد.

پیامبر گرامی اسلام فرمودند: هرکس صادقانه از خدا شهادت را مسئلت کند، خداوند او را به جایگاه شهیدان می‌رساند، حتی اگر در بستر خود بمیرد. (بحارالأنوار، ج ۶٧، ص ٢٠١).


برچسب ها : حمید بخشنده, شهادت

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.