دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
به قلم حسن طاهری دانش‌آموخته دانشگاه ادیان و مذاهب؛
هیمالیای انسانیت و شرف
معاونت پژوهشی دانشکده شیعه‌شناسی برگزار می‌کند:
اهمیت روش در مطالعات شیعه‌شناسی با تکیه بر تحقیقات استوارت
یادداشتی از دکتر سید حسن اسلامی؛
دین و تکامل: مرور کتاب
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
قدس، آرمان امت اسلامی است
به قلم دکتر حمید بخشنده:
شهید و شهادت
معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی اعلام کرد:
اختصاص سهمیه تحصیل رایگان در مقطع دکتری
دکتر سید حسن اسلامی اردکانی مطرح کرد؛
قدسیت در مقام حیرت درک می‌شود

شبِ قدر شب استغفار است

 
تاریخ انتشار: 1400/02/12    

شبِ قدر شب استغفار است

 یکی از کارهایی که در شب‌های قدر بسیار بر آن تاکید شده استغفار است زیرا خداوند به عملکرد گذشته ما نگاه کرده و بر اساس آن سرنوشت سال آینده ما را می نویسد بنابراین اگر پرونده سال گذشته ما از گناه پاک شود، مقدراتمان به خوبی نوشته می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا ایمانی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا از قم اظهار کرد: ۹ ماه سال مقدمه برای سه ماه رجب، شعبان و رمضان و این سه ماه نیز خود مقدمه ای برای وصول به ماه رمضان است و ماه مبارک رمضان نیز مقدمه‌ای برای شب‌های قدر می‌باشد که این شب‌ها در نظر انسان‌ها مخفی است و بیشتر روایات آن را در ماه رمضان می‌دانند.
وی گفت: ائمه معصومین(ع) بیشترین احتمال را به شب‌های ۱۹ ام، ۲۱ ام و ۲۳ ام داده‌اند حتی در برخی از روایات آمده که در دهه آخر ماه مبارک رمضان به دنبال شب قدر بگردید.

مدیر دفتر همکاری‌های بین الملل دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد: در روایات متعددی آمده که شب قدر در این سه شب تقسیم شده است.

وی بیان کرد: یکی از کارهایی که در شب‌های قدر بسیار بر آن تاکید شده استغفار است، زیرا خداوند به عملکرد گذشته ما نگاه می کند و بر اساس آن سرنوشت سال آینده ما را می‌نویسد بنابراین اگر پرونده سال گذشته ما از گناه پاک شود، مقدرات‌مان به خوبی نوشته می شود.

ایمانی گفت: گفتن ۱۰۰ مرتبه استغفرالله در این شب‌ها وارد شده است، همچنین ۲ رکعت نماز آمده که در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه قل هو الله احد بخوانید و بعد از پایان نماز نیز ۷۰ مرتبه استغفرالله گفته شود که خداوند این اسباب مغفرت را نزد ما قرار داده تا گناهان خود را پاک کنیم و پرونده خوبی نزد خداوند بیاوریم.

وی یکی دیگر از اقدامات شب‌های قدر را ارتباط با امام زمان(عج) دانست و افزود: شب دوم قدر پرونده اعمال انسان به دست امام زمان(عج) امضا می‌شود.

استاد دانشگاه بیان کرد: دعای اللهم كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ شان ورود و شرح برای شب ۲۳ ام ماه مبارک رمضان است، یعنی شبی که امام زمان(عج) امضای آخر را پای مقدرات انسان می‌زند.

وی گفت: در شب‌های قدر حتی اگر دست‌هایمان خالی باشد، می‌توانیم خداوند را به فرق شکافته حضرت علی(ع) قسم دهیم بنابراین این امام بزرگوار در این شب‌ها بهترین واسطه برای حضور به درگاه الهی هستند.

ایمانی در خصوص اعمال شب ۱۹ ام ماه مبارک رمضان یادآور شد: اعمال این شب شامل ۱۰۰ مرتبه استغفار، ۱۰۰ مرتبه لعنت فرستادن به قاتل امیرالمومنین(ع)، زیارت مخصوص امام حسین(ع)، اقامه نماز هفت قل هو الله و ذکر ۷۰ بار استغفرالله بعد از نماز، اقامه دعای جوشن کبیر و ذکر هزار و یک نام خداوند، احیا و شب زنده داری و قرآن بر سر گرفتن می‌شود.


برچسب ها : شب‌های قدر, استغفار, امیرالمومنین(ع), دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و رسانه
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.