دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری:
ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای تمرین خودسازی است
مقاله ای از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
ضعف معنا در میان نام‌ها
دکتر رحمان بوالحسنی خبر داد؛
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه ادیان و مذاهب
به قلم دکتر حمید بخشنده؛
استغفار، ذکری مانع‌زدا

چگونگی بازنمايی زن در فیلم‌های سینمايی و انطباق آن با زن مطلوب در اندیشه شهید مطهری

 
تاریخ انتشار: 1399/12/28    

چگونگی بازنمايی زن در فیلم‌های سینمايی و انطباق آن با زن مطلوب در اندیشه شهید مطهری

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد شفیعه ترابی دانشجوی رشته مدیریت رسانه دانشکده رسانه و ارتباطات دانشگاه ادیان و مذاهب با عنوان «چگونگی بازنمایی زن در فیلم‌های سینمایی و انطباق آن با زن مطلوب در اندیشه شهید مطهری؛ موارد مطالعه: فیلم‌های فروشنده، هیس دخترها فریاد نمی زنند، برف روی كاج‌ها» روز پنجشنبه 28 اسفندماه 1399 در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد شفیعه ترابی دانشجوی رشته مدیریت رسانه دانشکده رسانه و ارتباطات دانشگاه ادیان و مذاهب با عنوان «چگونگی بازنمایی زن در فیلم‌های سینمایی و انطباق آن با زن مطلوب در اندیشه شهید مطهری؛ موارد مطالعه: فیلم‌های فروشنده، هیس دخترها فریاد نمی زنند، برف روی كاج‌ها»، دکتر سید علی‌محمد رضوی به عنوان استاد راهنما و دکتر سید مرتضی اسماعیلی طبا به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

با توجه به تأثیرات عمیق سینما بر مخاطبان و توجه به ویژگی‌های خاص سینما ازجمله جامعه‌پذیری افراد و ارائه الگو به مخاطبان، به‌ویژه زنان به عنوان نیمی از جمعیت كه مسئولیت مهم فرزندپروی و تربیت نسل‌ها را نیز به عهده دارند، به بررسی بازنمایی زن در فیلم‌های سینمایی و انطباق آن با زن مطلوب در اندیشه شهید مطهری(ره) پرداختیم، چراكه در صورت ارائه الگوهایی ناهمگون با دین و فرهنگ خودمان یا الگوهایی مثبت و مطابق معیارهای مطلوب اصیل خودمان قطعاً تأثیر آن را در جامعه و نسل‌های آینده خواهیم دید. پژوهش حاضر كیفی و با روش نمونه‌گیری هدفمند و با استفاده از تكنیك نشانه‌شناسی جان فیسك صورت گرفته است. چهارچوب نظری تحقیق شامل نظریات فمنیستی، دیدگاه‌های شهید مطهری و نظریات مبنی بر تأثیرگذاری بر مخاطبان مثل كلیشه‌سازی، طبیعی‌سازی، برجسته‌سازی و كاشت می‌باشد.

هدف از پژوهش بررسی چگونگی بازنمایی زن در فیلم‌های سینمایی و انطباق آن با زن مطلوب در اندیشه شهید مطهری می‌باشد. بررسی فیلم‌های انتخاب شده (فروشنده، هیس دخترها فریاد نمی‌زنند و برف روی كاج‌ها) بیانگر این است كه اگرچه فیلم‌های سینمایی در مواردی معیارهایی از زن مطلوب را بازنمایی می‌كند ولی هم‌چنان شاهد ارائه مفاهیمی منطبق با فرهنگ فمنیستی در فیلم‌ها هستیم.

 


برچسب ها : پایان نامه, کارشناسی ارشد, شهید مطهری, دانشگاه ادیان و مذاهب, شفیعه ترابی, دانشکده رسانه, سید علی محمد رضوی, سید مرتضی اسماعیلی طبا

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.