دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری:
ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای تمرین خودسازی است
مقاله ای از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
ضعف معنا در میان نام‌ها
دکتر رحمان بوالحسنی خبر داد؛
فراخوان جذب مدرس در دانشگاه ادیان و مذاهب
به قلم دکتر حمید بخشنده؛
استغفار، ذکری مانع‌زدا

امام سجاد(ع) بنیان معارف اعتقادی را با تقیه محکم کرد

 
تاریخ انتشار: 1400/01/14    

امام سجاد(ع) بنیان معارف اعتقادی را با تقیه محکم کرد

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان این‌که امام سجاد(ع) بنیان معارف اعتقادی را محکم کردند، گفت: امام سجاد(ع) با تقیه و اولویت‌بندی در امور و فعالیت‌های فرهنگی تشیع را از خطر نابودی نجات دادند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی انصاری‌پور، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به شرایط سیاسی و فرهنگی دوران امام سجاد(ع)، افزود: تقریباً از زمان شهادت حضرت امیر(ع) در سال ۴۰ هجری تنها در مدت کوتاهی که امام حسن مجتبی(ع) در عراق حاکمیت داشتند،‌ قدرت سیاسی در اختیار اهل‌بیت(ع) بود و قدرت سیاسی این کشور پهناور اسلامی در دست بنی‌امیه قرار گرفت.

وی بیان کرد: معاویه نه‌تنها در فکر شکست نظامی اهل‌بیت(ع) بود بلکه تلاش می‌کرد شکست سیاسی و فرهنگی نیز برای ایشان فراهم سازد. بنابراین دستور داده بود که سخنرانان در ابتدای سخنرانی خود به حضرت علی(ع) و اهل‌بیت(س) دشنام دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد: هم‌چنین بنی‌امیه به دنبال ایجاد رعب و وحشت میان کسانی بود که تمایل به اهل‌بیت(س) داشتند؛ بنابراین یک وضعیت خفقان شدید حاکم بود؛ به‌گونه‌ای که در کوفه حجر بن عدی را دستگیر کردند به دلیل آن‌که مجالس مخفی داشتند و به ذکر خوبی‌های اهل‌بیت(س) می‌پرداختند و شش نفر از آنان را به شهادت رساندند.

 

ایجاد رعب و وحشت معاویه در جامعه به خاطر بیعت گرفتن برای یزید

وی با بیان این‌که معاویه برای بیعت گرفتن برای فرزندش یزید به ایجاد رعب و وحشت پرداخت، افزود: معاویه به یزید توصیه کرده بود که از اهل‌بیت(س) بیعت نگیرد تا حکومت دچار تزلزل نشود.

انصاری‌پور بیان کرد: طی مدت ۱۰ سالی که امام حسن مجتبی(ع) در مدینه امام شیعیان بودند،‌ امام سجاد(ع) نیز حضور داشتند، هم‌چنین تاریخ تولد ایشان سال ۳۶ یا ۳۸ هجری گفته شده و چنان‌چه این تاریخ صحیح باشد، شهادت حضرت علی(ع) نیز دوران کودکی این امام بزرگوار بود.

وی گفت: بعد از ماجرای کربلا، از یک سو قیام توابین و از سوی دیگر ایجاد قدرت جدیدی به نام زبیریان که رقیب بنی‌امیه و مخالف با اهل‌بیت(ع) بود و  امام سجاد(ع) در این شرایط سخت، امامت امت اسلامی را بر عهده داشتند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: زمانی که امام سجاد(ع) به‌عنوان اسیر از کربلا به کوفه و بعد به دمشق فرستاده می‌شوند، روشن‌گری‌هایی که ایشان در کاخ یزید و سخنرانی که در مسجد انجام می‌دهند، بیدارگری ایجاد کرده زیرا مردم پیام اسلام را از زبان بنی‌امیه شنیده بودند.

 

ترس یزید از سخنرانی‌های امام سجاد(ع)

وی گفت: فشاری که این امام بزرگوار با سخنرانی‌های خود به یزید آوردند، موجب ترس او شد و ماجرای واقعه کربلا را گردن عبیدالله بن زیاد انداخت که این شکست یزید بود.

انصاری‌پور ابراز کرد: امام سجاد(ع) مدت ۳۵ سال امامت داشتند که طی این مدت حاکمیت بنی‌امیه در دمشق و حاکمیت زبیران در مکه بودند و هر دو دشمن اهل‌بیت(ع) بودند.

وی گفت: در زمان امام سجاد(ع)، حجاج بن یوسف ثقفی ۲۰ سال بر عراق حکومت کرده و ۱۲۰ هزار نفر را می‌کشد و اگر گمان می‌برد فردی محب اهل‌بیت(ع) است، او را به قتل می‌رساند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان این‌که امام سجاد(ع) در دوران امامت خود مصلحت را در این دیدند که از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری کنند، افزود: معنای دقیق تقیه این است که گاهی مؤمنان در زندگی شخصی خود اعتقادات خود را پنهان می‌کنند؛ اما در مورد پیشوایان به معنای تغییر اولویت‌ها و پیشوایی امت با لحاظ اولویت‌هاست.

 

شکست فرهنگی و تبلیغاتی یزید در دمشق

وی بیان کرد: امام سجاد(ع) بعد از حرکت سیاسی در دمشق که یزید را به شکست فرهنگی و تبلیغاتی کشاندند، در مدینه وضعیت دیگری را ادامه دادند.

انصاری‌پور گفت: عبدالله بن حرمله که پدرش در جنگ احد کشته شده بود، شورشی به پا کرد که امام سجاد(ع) از مدینه خارج شدند تا در این شورش حضور نداشته باشند؛ زیرا آگاه بودند دست‌هایی از جمله زبیریان به دنبال سوء استفاده از این شرایط هستند.

وی با بیان این‌که امام سجاد(ع) در دوران امامت خود به فعالیت‌های فرهنگی روی آوردند، افزود: اساس رسالت این امام بزرگوار، انسان‌سازی و ایجاد عبودیت انسان نسبت به خدا بود.

استاد دانشگاه ادیان و مذاهب با تأکید بر این‌که زهد، علم، فقه و عبادت این امام زبان‌زد همگان بود،‌ تصریح کرد: علی‌رغم این‌که از سوی بنی‌امیه برای فرهنگ‌زدایی دینی و ترویج فساد اخلاقی تلاش می‌شد تا مفاهیم دینی به‌تدریج از جامعه کنار برود؛ اما امام در مدینه چنان جوی از فرهنگ دینی ایجاد کرده بودند که بسیاری از مردم شیفته ایشان و قرائت قرآن‌شان بودند.

 

ادعیه امام سجاد(ع) مانعی در برابر هجوم تبلیغاتی دشمنان

انصاری‌پور بیان کرد: زمانی که امام سجاد(ع) برای سفر حج می‌رفتند هزار قاری قرآن به همراه ایشان حرکت می‌کردند و ادعیه آن حضرت در برابر هجوم تبلیغاتی مانع از پوشیده ماندن حق می‌شد.

وی گفت: امام سجاد(ع) در رسیدگی به احوال فقرای مدینه چنان اهتمام داشتند که بعد از شهادت‌شان مشخص شد که ۱۰۰ خانواده از انفاق ایشان زندگی می‌کردند.

استاد دانشگاه ادیان و مذاهب عنوان کرد: صحیفه سجادیه بخشی از دعاهای این امام بزرگوار است و مضامین این دعاها در زمانی که گروهی به دنبال تشبیه می‌رفتند، خداشناسی اصیل بود.

انصاری‌پور گفت: امام سجاد(ع) با تربیت شاگردان خود، زمینه را برای دوره‌های بعدی آماده کردند تا امام باقر(ع) و امام صادق(ع) بتوانند فقه اسلامی را به دنبال معارف اعتقادی تأسیس کنند و مسیر اسلام ناب را ادامه دهند.

وی با بیان این‌که امام سجاد(ع) بنیان معارف اعتقادی را محکم کردند، افزود: عبودیت و معنویتی که باید در معارف دینی وجود داشته باشد، در دعاهای امام سجاد(ع) تجلی داشت.

انصاری‌پور بیان کرد: امام سجاد(ع) اولویت را بر فعالیت‌های فرهنگی گذاشتند؛ زیرا فعالیت‌های سیاسی، خطر نابودی تعداد قلیل شیعیان را به همراه داشت.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: امام سجاد(ع) با تقیه و اولویت‌بندی در امور، فرهنگ اصیل اسلامی را برای جامعه اسلامی حفظ کردند و تشیع را از خطر نابودی نجات دادند.


برچسب ها : محمدتقی انصاری پور, دانشگاه ادیان و مذاهب, امام سجاد

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.