دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر مروجی طبسی مطرح کرد؛
مباهله یک واقعه فرامذهبی است
پژوهشکده اخلاق و معنویت با سخنرانی دکتر مفتاح برگزار می‌کند:
جریان‌شناسی نقد معنویت عصر جدید در مسیحیت
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
«رویکرد پدیدارشناسانه به باورها و آیین‌های عاشورایی»
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا:
امامت لازمه نظام دین و حفظ انسجام مسلمین است
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
نشست علمی تحولات آکادمیک دین‌پژوهی: بررسی آثار آکادمی دین آمریکا

منشور دفتر گفتگوی ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب

 
تاریخ انتشار: 1393/11/20    

گفتگوی ادیان راهی است بسوی حقیقت دینی نهفته در تمام ادیان که بر نگاه شمول گرا استوار است. تحول و پیشرفت و تنوع فرهنگی که خصیصه روزگار ما است به رودررویی دینی و فرهنگی انجامیده و وضعیت امروز جهان و آینده را رقم می زند. 

 1. مقدمه

در این طرح گفتگو و روابط میان ادیان یک استراتژی در نظر گرفته شده است نه تاکتیک. گفت و گو میان ادیان از این منظر، دلمشغول آینده ی دین، آینده انسان و آینده زمین است و گفت و گوی نوین در عصر پیش رو باید در پی ارایه پاسخ به پارادایم های نوین اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و معنوی باشد. خصوصیت ویژه جهان امروز تنوع بسیار زیاد جوامع انسانی در عرصه های مختلف از جمله دینداری است. جهان از تک سخنی عبور کرده است و این عبور لوازمی داشته است. به عنوان نمونه، گذر از تک سخنی مستلزم گذر کردن از تک جنسیتی نیز شد و امروزه باید زنان را نیز به عرصه گفتگو وارد ساخت. جهان علم، جهان دین و جهان عرفان در پهنای جهان جغرافیایی غرب و شرق معانی و لوازم ویژه و نوینی یافته اند.

گفتگوی ادیان راهی است بسوی حقیقت دینی نهفته در تمام ادیان که بر نگاه شمول گرا استوار است. تحول و پیشرفت و تنوع فرهنگی که خصیصه روزگار ما است به رودررویی دینی و فرهنگی انجامیده و وضعیت امروز جهان و آینده را رقم می زند. این پدیده بر باورهای مورثی و مبانی و روش و شیوه های رفتاری ارثی ما نیز اثر خواهد کرد و موضع ما را در قبال دیگران متحول می سازد. بنابراین دگر پذیری لازمه زیستن در جهان کنونی است و عرصه دین و دینداری را نیز متأثر ساخته است.

باز اندیشی در برداشت های کهن و سنتی، توجه به سنت ها، باورها و اندیشه های دیر باز و متأخر، در نظر داشتن تفاوت و تأکید بر اشتراکات، دوری جستن از سطحی نگری، تعمیق دانستنی ها از دیگر ادیان و سنت ها صلح و عدالت طلبی همه و همه تابلوهای زندگی آینده و مسیر ما در جهان دین، علم و عرفان هستند.

نگاه ابزاری به گفتگو و سیاست زدگی آن، دو مشکل عمده ی این عرصه است. بسط معنویت، اخلاق، صلح و دوستی به رغم تلاش های فراوان در ایجاد بستر هم نشینی همه ادیان همچنان به اتمام نرسیده و انجام نیافته است، گذر کردن از این دو مشکل نیز نیاز دیگر شرایط کنونی گفتگو است.

دفتر گفت و گو و ارتباطات بین ادیان نهادی علمی – اجرایی است که با باور به آنچه ذکر شد در دانشگاه ادیان و مذاهب فعال خواهد بود و به این وسیله تمامی نهادها، محققان، دانشمندان و فعالین عرصه گفتگو و مطالعه ادیان را به همکاری فرا خواهد خواند.

 

 1. استراتژی های دفتر
 • گفتگو و تعامل میان ادیان و تلاش برای صلح و دوستی میان دین ها از امور ضروری دنیای کنونی است.
 • هیچ دینی به تنهایی نمی تواند متولی این امر باشد. حتی مسیحیت به عنوان یکی از ادیان بزرگ و پرطرفدار نشان داده است که نمی تواند جلودار این حرکت باشد. چون کدهایی در تاریخ این دین در مواجهه با ادیان دیگر هست که این اصل را به اثبات می رساند.
 • اسلام و مسلمانان در جهان امروز از محوری ترین پایه های تعامل و گفتگوی میان ادیان هستند. از این نظر شاید بتوان ادعا کرد در بررسی پیشینه ی تاریخی این دین در این راستا صرف نظر از برخی حرکت های تندروانه، رهبران و چهره های محوری و اصلی اسلامی از تعامل میان ادیان حمایت و جانبداری کردند.
 • ایران به عنوان یک کشور اسلامی و شیعی در گذشته و حال توانسته و می تواند نقشی جدی در این فرایند گفتگوی میان ادیان داشته باشد.
 • ارتقاء سطح دانشگاه ادیان و مذاهب، به عنوان یک نهاد غیر دولتی ایرانی و بزرگترین متولی رشته دین پژوهی در ایران، به درجه ایفاگر نقش فعال و جهت دهنده در زمینه گفتگوی ادیان، اقدامی عقلانی و ضروری است.

 

 1. تاکتیک های اجرای استراتژی گفتگو

ما با همکاری هم می توانیم برنامه هایی از قبیل آنچه در پی می آید را پی گیری کنیم:

 • ایجاد شبکه ی پیوسته ی نهادهایی که عضو NGO سازمان ملل متحد هستند و دلمشغولی و موضوع فعالیت آنها دین، معنویت، اخلاق و کمال انسان و جوامعی بشری است.
 • ایجاد بستر همکاری های چند جانبه برای تحقق پروژه های کلان و خرد در زمینه گفتگوی ادیان از جمله:

الف: برگزاری کنفرانس های مشترک در ایران و نقاط دیگر به صورت دو جانبه یا چند جانبه

ب: ایجاد زمینه و پشتیبانی از سفر اندیشمندان، محققان و فعالین عرصه دین پژوهی و گفت و گوی ادیان که می تواند به صورت سفرهای کوتاه مدت سه تا پنج روزه برای ارائه سخنرانی درباره موضوعی خاص با معرفی آثار نویسندگان یا تشریح فعالیت های سازمانی و نهادی باشد. مرکز گفت و گوی ادیان آمادگی دارد نسبت به شناسایی، فراهم آوردن زمینه اعزام و کمکهای جانبی دیگر در قبال سفر اندیشمندان ایرانی برای ارائه نظر و سخنرانی مساعدت کند و در مقابل به لحاظ مکانی و نهادی می تواند محلی برای ارائه دیدگاه های اندیشمندان دیگر کشورها باشد.

ج: شرکت در مراسم ملی، مذهبی ملت ها و مذاهب مختلف که با همکاری دو جانبه یا چند جانبه این کار انجام شدنی است. ایران به عنوان کشوری دارای تمدن کهن و آثار مذهبی از ادیان مختلف جهان می تواند جایی باشد که دفتر گفتگوی ادیان در همکاری های متقابل بتواند فراهم آورنده ی زمینه دیدار باشد.

د: ترجمه و تألیف مشترک کتب و مجله. دفتر به عنوان یک نهاد ایرانی که در دلِ فرهنگ اسلامی و شیعی جای گرفته است و با بسیاری از اندیشمندان مسلمان و شیعه در ارتباط خواهد بود، می تواند کتاب ها و مقالاتی را که به زبان فارسی و چه بسا مطلوب نیز هستند، به کسانی که دلشغول این گفت و گو هستند معرفی نماید و بطور دو جانبه به زبان های مختلف ترجمه کند و مشترکا به چاپ برساند. در سوی دیگر، دفتر به دلیل برخورداری از مترجمان خوب و زبده که می توانند مطالب زبان های عربی، انگلیسی و آلمانی را به فارسی تبدیل کنند، آماده همکاری خواهد بود.

ر: ایجاد کتابخانه دیجیتال و وب سایت مشترک برای ایجاد یک منبع اطلاعاتی قوی در زمینه گفتگوی ادیان. این وب سایت برای آنکه قابل استفاده برای همگان در سراسر جهان باشد، می تواند به زبان های مختلف طرح ریزی شود.

 

 • همکاری در عرصه بین المللی و منطقه ای

در این راه می توانیم با همکاری هم بصورت دو جانبه یا چند جانبه

الف: پروژه های مشترکی را با سازمانهایی مانند یونسکو، آیسسکو و برخی دیگر از مراجع بین المللی تعریف کنیم و به انجام برسانیم و از بودجه آنها استفاده نماییم.

ب: برگزاری کنفرانس های علمی و گفت و گویی با استفاده از بودجه های اختصاص یافته نهادهای بین المللی مذکور.

ج: همکاری برای چاپ و نشر مجلات دو زبانه (فارسی و یکی دیگر از زبانها) که می تواند فضای فکری جوامع مختلف ما را به جهانیان بشناساند و این کار را می توان مطابق با فاکتورها و ضوابط نهادی بین المللی مزبور طرح ریزی کرد تا بتوان از بودجه آنها استفاده نمود.

 

 • برقراری همکاری و ارتباط با اقلیت های دینی داخل

با ایجاد همکاری دو جانبه یا چند جانبه می توانیم با اقلیت های دینی جوامع خودمان آشنا شویم و به مطالعه و تحقیق و در نهایت ایجاد دوستی و صلح و مودت در میان آنها و ما مبادرت کنیم.

 

 • ایجاد شبکه اطلاع رسانی میان نهادی که می تواند ما را از برنامه های یکدیگر مطلع سازد  این کار می تواند از طریق لینک کردن متقابل، قرار دادن در میلینگ لیست و ارسال مراسلات و خبرنامه ها باشد.

 

 • دفتر گفت و گوی ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب، به عنوان یک نهاد بومی و ایرانی می تواند در بسیاری از پروژه هایی که به نحوی صرفا مربوط به ایران می شود همکار مناسبی باشد. تحقیق در مبانی اعتقادی تشیع، اسلام، ایران، ایرانیان، تاریخ تشیع و حوزه های علمیه، انقلاب اسلامی، روحانیت، حکومت دینی و ... همه می تواند موضوعاتی باشد که دفتر می تواند در انجام آن مشارکت کند. 


نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.