دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام علی(ع) برگزار می‌شود
به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن اسلامی:
در باب کتاب «دانشگاه بوم‌شناختی: رؤیایی دست‌یافتنی»
یادداشتی از دکتر مهراب صادق‌نیا؛
الاهیات می‌تواند الاهیات بماند؛ اگر ...
به همت دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل؛
دوره بین‌المللی «مدرسه زمستانه ادیان» آغاز شد
با حضور نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت صورت گرفت؛
رونمایی از اثر «بررسی اسناد زیارت دولت‌مردان مسلمان از حرم رضوی»
در سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران؛
کتاب جریان‌شناسی فکری امامیه در دوران فترت شایسته تقدیر شد

مسئله ورود الاهیات به سینما: بررسی تجربه الاهیات مسیحی

 
تاریخ انتشار: 1399/12/04    

مسئله ورود الاهیات به سینما: بررسی تجربه الاهیات مسیحی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو عارفه گودرزوند با عنوان «مسئله ورود الاهیات به سینما: بررسی تجربه الاهیات مسیحی» روز دوشنبه چهارم اسفندماه 1399 از سوی دانشکده ادیان در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو عارفه گودرزوند چگینی با عنوان «مسئله ورود الاهیات به سینما: بررسی تجربه الاهیات مسیحی»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا و دکتر سید رضی موسوی گیلانی به عنوان استادان راهنما، پروفسور ریچارد سون به عنوان استاد مشاور و دکتر احمدرضا مفتاح، دکتر محمد شکیبا و دکتر مهدی نصیری به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

سینما جوان‌ترین فرم هنری، اکنون به قدرتمندترینِ آن در همه تاریخ مبدل شده است. الاهیات از زمان زایش این فرم هنری، همواره خود را در چالش با آن یافت و نتوانست از چنگال نقدها و بازنمایی‌های سکولارگونه‌اش بگریزد. هرچه سینما به حسی کردن امور ماورایی علاقه‌مند است، الاهیات معتقد است مخفی نگه داشتن امور متعالی، کارکرد الاهی آن را افزایش می‌دهد. مسئله رساله حاضر، بررسی تجربه و نحوه مواجه الاهیات مسیحی با سینماست. الاهیات در مواجهه با سینما پنج روی‌کرد مهم و اساسیِ پرهیز و اجتناب، احتیاط، تجویز، دیالوگ و مواجه امر الوهی را از سر گذرانده است. سینما در عین حال که تهدیدی برای مرجعیت متن مقدس، کلیسا، الاهیات و اخلاق مسیحی و نیز عاملی برای قدسیت‌زدایی از آموزه‌های الاهیاتی بوده است، با دراماتیزه کردن مفاهیم ماورایی و نادیدنی، بازنمایی کتاب مقدس و به تصویر کشیدن رسالت مسیح و روایت‌های اخلاقی، خدمت بزرگی به الاهیات کرده است. سینما همواره به الاهیات یادآوری می‌کند که رشته‌ای است مسئول در برابر وجوه عاطفی، اجتماعی و دینی بشر.

نگارنده برای پاسخ به مسئله رساله، کتاب‌های معتبری با موضوع الاهیات و سینما، کتاب‌هایی که به فیلم‌های شاخص پرداخته و تحلیل فیلم‌هایی با موضوعات و دغدغه‌های الاهیاتی را بررسی نموده است. یافته‌های پژوهش حاکی از آن است که الاهیات در مواجهه با سینما، از موضعی خصمانه و بدبینانه آغاز و به موضعی تجویزی، تعاملی و گفت‌وگویی رسیده است. دلیل این تغییر روی‌کرد آن است که سینما علی‌رغم ترس‌ها و چالش‌هایی که برای الاهیات به وجود آورده، فوایدی دارد که الاهیات نمی‌تواند به راحتی از آن‌ها چشم‌پوشی کند. سینما این خدمت را به الاهیات کرده که با به چالش کشیدن مفاهیم ماورایی، کلیسا را بر سر میز مذاکره بکشاند و آن‌ها را ملزم به پاسخ‌گویی به نیازهای انسان مدرن نماید. ارتباط با سینما، به الاهیات فرصت هماهنگ‌سازی با فرهنگ نوین را داده و موجب پویایی الاهیات گردیده است. استفاده فیلم از مفاهیم الاهیاتی، اهمیت بعد اجتماعی و مردمی الاهیات مسیحی را گوشزد و آن را ملموس‌تر و کاربردی‌تر می‌سازد.


برچسب ها : رساله, دکتری, الاهیات, سینما, مسیحی, عارفه گودرزوند, مهراب صادق نیا, مهدی نصیری, محمد شکیبا, ریچارد سون, احمدرضا مفتاح

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز