شیعه‌شناسی (کلام شیعه)

شیعه‌شناسی (کلام شیعه)

کارشناسی ارشد | مجازی

رشته «شیعه‌شناسی» در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره کامل آموزشی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در آن به شناخت فرق و گرایش‌های مختلف شیعی با رویکرد کلامی-تاریخی پرداخته می‌شود. امروزه شیعه‌شناسی یکی از پرجاذبه‌ترین گرایش‌های مطالعاتی است که وقتی به صورت بررسی همه جانبه و به دور از تعصبات و گرایش‌های جدلی انجام شود، می‌تواند به معرفی صحیح شیعه در جهان بیانجامد. شناخت صحیح فرق و شاخه‌های خانواده بزرگ تشیع هم به فهم ما از تشیع اثنی عشری مدد می‌رساند و هم به ما قدرت تعامل و مانور بیشتری در عرصه گفتگو و تفاهم ادیان و مذاهب می‌بخشد.

در رشته شیعه‌شناسی هدف اصلی، تحقق نگاهی جامع و کلان به تشیع است که به صورت مطالعاتی علمی و با هدف کشف حقایق کلامی و تاریخی و نه با اهداف ترویجی و تبلیغی انجام گیرد. در این رشته سعی می‌شود تشیع با روش‌های نوین مطالعاتی و با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای تحقیقی و نظریه‌های علمی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین در این رشته ادعاها، شبهه‌ها و مسئله‌های جدیدی که در جهان اسلام توسط دیگر مسلمانان یا شرق شناسان مطرح شده است، بطور خاص در مطالعات و تحقیقات این رشته لحاظ می‌شود. از میان مهمترین اهداف این رشته ارائه مستدل، منطقی و معقول عقاید و آموزه‌های شیعی، تربیت مبلغ اسلامی در زمینه قرآن و اهل بیت، تربیت کارشناس معارف شیعی، و ایجاد روحیه پژوهش در زمینه باورها و عقاید شیعه را می‌توان نام برد.

دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند در معرفی همه جانبه مکتب اهل بیت به عنوان پژوهشگر،‌ مبلغ و مدرس نقش ایفا کنند. آنها همچنین علاوه بر کسب توانمندی برای تدریس در مراکز علمی، قادر به انجام پژوهش و تحقیق در زمینه مسائل و موضوعات تشیع خواهند شد و نیز می‌توانند به درستی فرق و گرایش‌های مختلف شیعی را به جهان بشناسانند و از هویت وحیانی و عقلانی اسلام و تشیع در مقابل باورهای خرافی و فرق انحرافی دفاع کنند.

داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. دانش‌جویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته بدون در نظر گرفتن رشته لیسانس می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. بر این اساس هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در مقطع لیسانس در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه علمی می‌تواند در این دوره تحصیل کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ها می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

طول دوره کارشناسی ارشد «شیعه‌شناسی» 2 سال و برابر 4 نیم سال تحصیلی است. طول هر نیمسال برابر 16 هفته و ساعت دروس بر مبنای هر واحد یک ساعت در هفته می‌باشد. اگر به تشخیص گروه آموزشی مدت 2سال برای گذراندن دروس جبرانی یا اتمام پایان‌نامه کافی نباشد، حداکثر دو نیم سال دیگر به مدت آموزشی دو ساله اضافه می‌گردد. برنامه کارشناسی ارشد «شیعه‌شناسی» شامل 44 واحد درسی است که 28 واحد دروس اصلی، 12 واحد دروس جبرانی و 4 واحد پایان‌نامه است. دانشجو ملزم است کلیه واحدهای اصلی و پایان‌نامه و نیز با توجه به رشته کارشناسی که در آن فارغ التحصیل شده هر چند تعداد واحد از دروس جبرانی را به تشخیص گروه آموزشی بگذراند.

دروسی همچون «کلام؛ توحید و نبوت»، «کلام؛ امامت»، «کلام؛ اختصاصات شیعه»، «تاریخ کلام شیعه»، «احادیث کلامی»، «مفهوم و تاریخ پیدایش تشیع»، «مبانی تفکر شیعی»، «شبهه شناسی» و «اندیشه‌های سیاسی شیعه» از جمله دروس اصلی است که در رشته شیعه‌شناسی تدریس می‌شود. همچنین دروسی مانند «تاریخ کلام اهل سنت»، «تاریخ فلسفه اسلامی»، و «علوم و معارف قرآن» نیز در میان دروس جبرانی این رشته گنجانده شده‌اند.

  • هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند (سال 1400-1401): 16میلیون تومان (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مجموعه مدارکی که برای ثبت نام در رشته‌­های کارشناسی ارشد آنلاین دانشگاه ادیان و مذاهب لازم است عبارتند از:

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر مدرک شناسایی کشور مبداء
  • تصویر مدرک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری (در صورت تمایل)

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می­‌توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می­‌شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت‌­نام بارگزاری و ارسال کنید.