ادبیات عربی

ادبیات عربی

دکتری | پژوهش محور (ویژه غیر ایرانی‌ها)

رشته دکتری «ادبیات عربی» یک دوره کامل آموزش تخصصی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در آن زبان و ادبیات عربی به طور تخصصی مورد آموزش قرار می‌گیرد. علاقمندان به تحصیل در این رشته باید فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد رشته‌ای مرتبط باشند. در صورتی که فراگیران از رشته ای غیر مرتبط در این دوره شرکت نمایند باید طبق مقررات، پیش نیازهای لازم را بگذرانند.

تمام منابع علوم اسلامی و متون دینی به زبان عربی است و به دست آوردن ابعاد مختلف فرهنگ اسلام و معارف دینی جز از طریق فهم تخصصی این زبان امکان پذیر نمی‌باشد. از طرف دیگر مهمترین ابزار انتقال فرهنگ‌های مختلف اسلامی به روش آثار مکتوب که غالبا به زبان عربی است میسر می‌باشد. و لذا به منظور ارتباط و تعامل بین فرهنگ‌ها و ملت‌های اسلامی لازم است گروهی به این منظور در سطوح عالی تربیت شوند.

دانش آموختگان این رشته می‌توانند علاوه بر آوردن نیازهای مراکز علمی و پژوهشی در حوزه تدریس، ترجمه و تبلیغ، در پاسخگویی به شبهات دینی در عرصه جهان اسلام حضور فعالانه داشته باشند. همچنین آنها می‌توانند در شکوفایی علوم اسلامی نقش بسزایی ایفا کنند و به رشد و بالندگی علوم اسلامی از قبیل فقه و تفسیر و کلام و فلسفه کمک شایانی نمایند.

داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. بر این اساس، لزومی بر تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی با مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته وجود ندارد. هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه می‌تواند در این دوره تحصیل کند. در واقع دانشجوی غیر مرتبط با رشته دکتری باید صلاحیت علمی خود را به هر طریق ممکن به اعضای هیئت علمی گروه اثبات کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 6۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در رشته­‌های دکتری پژوهش‌محور

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر (در صورت تمایل دانشجو به حضور در دانشگاه)
  • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.