رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تأکید کرد؛

ایجاد مرز و خط‌کشی میان اهل تسنن و شیعیان امری ناصواب است

بروز برخی اختلافات جزئی از سوی برخی افرادی که به دنبال تنش و ناآرامی هستند، نمی‌تواند وحدت میان ما را از بین ببرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همایش«منادیان امت» با حضور حجت‌الاسلام‌ و المسلمین سید ابوالحسن نواب ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب و جمعی از علمای اهل سنت در حسینیه جماران برگزار شد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به اهمیت جایگاه گفت‌وگو و ضرورت تعامل میان ادیان و فرق و مذاهب مختلف بیان کرد: ایجاد مرز و خط‌کشی میان اهل تسنن و شیعیان امری ناصواب است. ما هیچ‌گاه دنبال ایجاد مرزبندی نبوده‌ایم. کارکرد و حضور دانشگاه ادیان و مذاهب نمونه و نشانه آشکار این موضوع است. چرا که همواره رسالت ما ایجاد گفت‌وگو، وفاق و همدلی میان ادیان و مذاهب است.

تمامی ادیان به‌مثابه یک خانواده هستند

وی ادامه داد: ما تمامی ادیان و مذاهب را به‌ مثابه یک خانواده می‌دانیم. بروز برخی اختلافات جزئی از سوی برخی افرادی که به دنبال تنش و ناآرامی هستند، نمی‌تواند وحدت میان ما را از بین ببرد. تمامی مخازن و منابع حاضر و موجود در دانشگاه ادیان به‌طور کامل در مسیر وحدت و ایجاد یکپارچگی در میان ادیان ایجادشده است. وحدت سرمایه انسانی و اجتماعی جامعه ادیانی به شمار می‌آید. اغلب فضیلت‌های اهل سنت و بزرگان و علمای این مذهب منتسب به خراسان بزرگ بوده است. بنابراین خراسان بزرگ (منطقه‌ای که در قدیم برای ایران بوده است) مهد تمدن جهان اسلام بوده است و شما باید این را به‌مثابه یک خانواده قلمداد کنید.

امام خمینی(ره) نگاه دنیا نسبت به شیعه و سنی را عوض کرد

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به اهداف بزرگ بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد:حضرت امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) نگاه دنیا را به شیعه و سنی عوض کرد. امام همیشه به دنبال تحقق جامعه‌ای بود که فراتر از مقولات شیعی و سنی صورت‌بندی می‌شود. چرا که هدف ایجاد جامعه انسانی فارغ از حساسیت‌های مذهبی بود.

اختلافات را به رسمیت بشناسید

وی با طبیعی خواندن برخی اختلافات در میان علما و فقهای هر دو مذهب تشیع و تسنن، تصریح کرد: اختلاف یک مسئله طبیعی و جزئی در نهاد بشریت است. مهم این است که اختلاف را به رسمیت بشناسیم. اختلاف نباید باعث ایجاد شکاف و بروز فاصله شود. اختلاف در مسائل کلامی و فقهی در میان طریقت و طوایف مختلف مذهبی یک امر طبیعی محسوب می‌شود و باید آن را به رسمیت بشناسیم.

اهانت به مقدسات اهل سنت حرام است

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تأکید کرد: مقام معظم رهبری همواره در منویاتشان صریحاً اعلام داشته‌اند که اهانت به مقدسات اهل سنت حرام است. وحدت و تقریب در منطق جمهوری اسلامی ایران فراتر از دو مقوله‌ی تاکتیک یا استراتژی است و وحدت مذاهب اسلامی مبنای ایدئولوژی ما است .

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین سید ابوالحسن نواب در پایان خاطرنشان کرد: روابط ما با هم‌کیشان دیگر آئین و ادیان مختلفی همچون؛ بودائی، هندو، زرتشتیان و حضور حداکثری اقلیت‌های مختلف در دانشگاه ادیان و مذاهب باعث شده است امروزه این دانشگاه با تمامی ادیان و مذاهب تعامل و روابط صلح‌آمیز و محبت آمیزی برقرار نماید. اگر شیعه و سنی تلاش کند تا اختلافات را کاهش دهد و به اختلافات دامن نزند، آینده بسیار روشنی در پیش خواهیم داشت.

در انتها شرکت‌کنندگان در این نشست صمیمی به تبادل نظر پیرامون مسائل جامعه و نیز بیان تجربیات خود پرداختند.

مطالب مشابه

انجمن علمی شیعه‌شناسی برگزار می‌کند؛

بازخوانی قهرمان عاشورا از منظرهای تاریخی، اسطوره‌شناسی و جامعه شناسی

به گزارش روابط‌ عمومی دانشگاه، انجمن شیعه‌شناسی دانشکده شیعه‌شناسی نشست «بازخوانی قهرمان عاشورا از منظرهای تاریخی، اسطوره‌شناسی و جامعه‌شناسی» را برگزار می‌کند. بنا بر این گزارش اطلاعات این نشست به شرح زیر است: سخنرانان: دکتر…

نهضت عاشورا
به همت انجمن علمی دکتری فرق تشیع؛

نشست علمی با موضوع «رهیافتی به نهضت عاشورا در آثار زیدیه» برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، انجمن علمی دکتر فرق تشیع در دانشکده تاریخ نشست علمی با موضوع «رهیافتی به نهضت عاشورا در آثار زیدیه» را روز یک‌شنبه ۲۳ مرداد ماه ۱۴۰۱ با ارائه جناب آقای…