دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

علل و زمینه‌های سیاسی اجتماعی گسترش غلو در کوفه از زمان پیدایش کوفه تا پایان غیبت صغری

 
تاریخ انتشار: 1396/09/18    

علل و زمینه‌های سیاسی اجتماعی گسترش غلو در کوفه از زمان پیدایش کوفه تا پایان غیبت صغری

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان علل و زمینه‌های سیاسی اجتماعی گسترش غلو در کوفه از زمان پیدایش کوفه تا پایان غیبت صغری در گروه فرق تشیع معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که دوشنبه 13 آذر 96 در سالن کنفرانس شهیدبهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر یداله حاجی‌زاده به‌عنوان استاد راهنما، مصطفی حقانی فضل، استاد مشاور و دکتر محمد ملکی نهاوندی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو مریم لطیفی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

رساله حاضر درباره «علل و زمینه‌های سیاسی و اجتماعی گسترش غلو در کوفه از زمان تأسیس کوفه تا پایان غیبت صغرا» است و تلاش دارد مهم‌ترین عوامل سیاسی و اجتماعی ظهور جریان‌های غالی را بررسی کند. غلو و زیاده‌گویی، همواره پیامدهای منفی و خطرسازی در پی داشته است. غلو و گزافه‌گویی درباره افراد، چه درباره امامان (علیهم‌السلام) و بزرگان دینی و چه در مورد رهبران غالی، در طول تاریخ وجود داشته است. بر طبق تاریخ و نظر برخی از صاحب‌نظران، خاستگاه اصلی غلو و غالیان، در سده‌های اول و دوم در بین‌النهرین، به‌خصوص شهر کوفه، بوده است. تأسیس کوفه یکی از ضروریات راهبردی بود که فتوحات عصر خلیفه دوم آن را ایجاب می‌کرد. کوفه به‌عنوان یک پایگاه نظامی ثابت در نزدیک‌ترین میدان جنگ انتخاب‌شده بود که رفته‌رفته گسترش و رونق یافت و مهاجران بسیاری در این شهر گرد آمدند. بافت اجتماعی کوفه به دلیل سکونت اقلیت‌ها و قومیت‌های مختلف، دارای ساخت اجتماعی فرهنگی پیچیده و ناهمگونی بود و شامل قبایل گوناگون عرب و غیر عرب ازجمله ایرانیان می‌شد. در این رساله عوامل و زمینه‌های سیاسی و اجتماعی که باعث ظهور و گسترش فرقه‌های غالی در کوفه شد مطرح و بررسی می‌شود. از عوامل سیاسی می‌توان به ظلم و ستم امویان علیه اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و شیعیان و نیز جاه‌طلبی سیاسی رهبران غالی اشاره کرد. از عوامل اجتماعی نیز می‌توان نقش آرا و عقاید دینی و سیاسی و دنیاطلبی کوفیان را مطرح کرد.

کلمات کلیدی: کوفه، غلو، غالیان، عوامل سیاسی، عوامل اجتماعی


برچسب ها : دفاعیه کارشناسی ارشد, علل و زمینه‌های سیاسی اجتماعی, غلو, کوفه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز