دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

دیدار اعضای مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم «مکتا» با رئیس دانشگاه

 
تاریخ انتشار: 1396/07/27    

دیدار اعضای مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم «مکتا» با رئیس دانشگاه

جمعی از اعضای مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم «مکتا» با رئیس دانشگاه ادیان ومذاهب دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان ومذاهب، روز چهارشنبه 26مهرماه جمعی از اعضای مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم «مکتا» با رئیس دانشگاه ادیان ومذاهب دیدار کردند.

در ابتدای این جلسه گزارشی از مجموع فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده از ابتدای تأسیس «مکتا» تا به امروز ارائه شد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین نواب رئیس «گروه برنامه ریزی حوزوی – دانشگاهی» از رشد بی رویه رشته‌های حوزوی در واحدهای دانشگاهی انتقاد و به تاثیرات منفی این اقدامات در ضربه زدن به جایگاه علم و دانش اشاره کرد.

آقای نواب با تاکید بر جایگاه و اهمیت علم و دانش، کتاب را پایه و بازوی اصلی علم معرفی کرد. وی تأسیس مجمع کتابخانه‌های تخصصی قم« مکتا» را حرکتی نو و برخواسته از نیاز جامعه علمی و اطلاعاتی دانسته و بر استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌های مختلف جهت اطلاع رسانی به محققان و پژوهشگران نسبت به جایگاه، امکانات و توانایی‌های «مکتا» تاکید کرد. ایشان هدف اصلی گردآوری منابع اطلاعاتی در کتابخانه‌ها را رشد و گسترش علم دانسته و خواستار توجه «مکتا»  به این امر در ترسیم اهداف و چشم انداز های مربوطه شد.

مشاور فرهنگی ریاست مجلس شورای اسلامی، همچنین پیشنهاد کرد «مکتا» مرکز و کانون کتابخانه‌های تخصصی کشور قرار گیرد و دبیرخانه دائمی آن در قم ایجاد شود.

آقای نواب همچنین ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از منابع کتابخانه‌های تخصصی ایران را به عنوان یکی از مهم‌ترین رسالت‌های «مکتا» مطرح کرد.

نواب یکی از چشم انداز ها و ظرفیت‌های مکتا را شتاب دهنده ارائه خدمات کتابخانه‌ای دانسته و با انتقاد از اقدام همه کتابخانه‌ها برای خریداری برخی منابع با کاربران خاص که به لحاظ مادی نیز هزینه‌های بسیاری برای کتابخانه‌ها درپی دارد، بر همکاری، اشتراک و تبادل منابع اطلاعاتی بین کتابخانه‌های عضو «مکتا» با حفظ و رعایت قوانین مالکیت فکری  و معنوی و نیز ضوابط مربوطه، در سطح ملی تاکید کرد.

ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب، دسترسی آزاد به منابع اطلاعاتی را از طریق خدمات «مکتا» در عمیق شدن تحقیق و پژوهش اثر گذار دانست و از آن با عنوان شبکه سراسری دسترسی به منابع اطلاعاتی در کل کشور یاد کرد.

در بخش پایانی جلسه آقای نواب برنامه «مکتا» جهت برگزاری همایشی به مناسبت هفته کتاب و تقدیر از یکی از شخصیت های تاثیرگذار در حوزه کتابخانه های تخصصی را بسیار شایسته و قابل توجه ارزیابی کردند.


برچسب ها : مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم, مکتا

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز