دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

نشست مشترک کتابخانه مجلس شورای اسلامی و مکتا

 
تاریخ انتشار: 1396/06/14    

نشست مشترک کتابخانه مجلس شورای اسلامی و مکتا

اعضای مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم (مکتا) روز یک‌شنبه 12 شهریور 1396 پس از بازدید از قسمت‌ها و مجموعه‌های مختلف کتابخانه مجلس شورای اسلامی و آشنایی با فعالیت‌های متنوع این مجموعه، در نشست مشترکی با حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی عماد رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی و برخی از معاونان و مشاوران وی دیدار کردند.

نشست صمیمی شورای سیاستگذاری مکتا با ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی راه‌کار‌های توسیع و تعمیق همکاری‌های فیمابین و انعقاد و تفاهم‌نامه همکاری تشکیل گردید.

در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی عماد و مهدی محمدی شجاعی دبیر مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم و مدیر کتابخانه دانشگاه ادیان و مذاهب، دکتر سادات فخر رئیس کتابخانه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی،‌ راهنورد مدیر کتابخانه آیت‌الله العظمی بروجردی، رجبیان مدیر کتابخانه آیت‌الله العظمی حائری، احمدی مدیر کتابخانه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، دکتر مهدی محمدی رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استان قم، احمدلو رئیس کتابخانه دانشگاه قم، پیرانی رئیس مرکز اسناد حوزه علمیه قم،‌ شبستری مدیر کتابخانه تخصصی ادبی و هنری،‌ محفوظی استاد کتابداری، سرکار خانم دکتر فرهودی رئیس کمیته پژوهش مکتا،‌ سرکار خانم حاج باقریان کارشناس نسخ خطی و آقای دکتر محمدی استانی مدیر کتابخانه علوم عقلی حضور داشتند.

در ابتدای جلسه محمدی شجاعی مدیر کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب و دبیر مکتا روند شکل‌گیری مکتا، اهداف آن و فعالیت‌های انجام شده در سطح استان را شرح دادند.

جناب دکتر سادات فخر مدیر کتابخانه دفتر تبلیغات در زمینه همکاری‌های مکتا و کتابخانه مجلس شورای اسلامی به مواردی اشاره کردند.

در ادامه دکتر مهدی محمدی رئیس انجمن کتابداری قم از پتانسیل کتابداری موجود در استان قم و به کارگیری آن در خارج از استان سخن گفتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عماد رئیس کتابخانه مجلس، مکتا را به سمت و سوی تحقیق و پژوهش توصیه کرد و مواردی را به عنوان چشم‌انداز مکتا بیان کرد.

وی توجه کتابخانه‌های تخصصی به پرونده‌های پژوهشی کاربران خود، تدوین اطلس کتابخانه‌های تخصصی در استان قم، فراهم‌سازی زمینه تعاملات با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی را جز فعالیت‌های مکتا دانست.

رئیس کتابخانه مجلس شناسایی کتابخانه‌های عمومی با رویکرد تخصصی، تحقیق در راستای کمبود کتابخانه‌های تخصصی در استان قم با توجه به شاخه‌های دانش، بررسی ضعف و قدرت کتابخانه‌های تخصصی با رعایت الگوهای سنجش را مفید و مناسب دانست. سید علی عماد، از اهمیت و مدیریت فعالیت‌های گروهی یاد کردند و عضوپذیری کنترل نشده در مکتب و برخی سیاست‌های ناصحیح را یکی از عوامل ایستایی این مجمع دانستند و از مدیران کتابخانه‌های تخصصی خواستند از تجربیات مکتب در راستای فعالیت‌های مکتا استفاده کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی ابهری معاون پژوهشی کتابخانه مجلس، اختصاص دادن شماره ویژه‌ای از مجله پیام بهارستان-نشریه کتابخانه مجلس- به مکتا را پیشنهاد دادند و همکاری خود در این راستا را اعلام کرد. هم‌چنین اختصاص قسمتی از هر شماره مجله مذکور به مکتا را مفید و مؤثر برای ادامه همکاری‌ها دانست.

در پایان این نشست، تفاهم‌نامه‌ای از سوی دو طرف به امضا رسید.

منبع: کتابخانه مجلس شورای اسلامی

 

 


برچسب ها : کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب, کتابخانه مجلس شورای اسلامی, مکتا

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز