دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

صدور ۵۷ مجوز برای فعالیت انجمن اقلیت‌های دینی

 
تاریخ انتشار: 1396/06/12    

صدور ۵۷ مجوز برای فعالیت انجمن اقلیت‌های دینی

مدیرکل سیاسی وزارت کشور با اشاره به حقوق اقوام و اقلیت‌های دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفت: ۵۷ مجوز برای فعالیت انجمن اقلیت‌های دینی صادر شده است.

محمدامین رضازاده، مدیرکل سیاسی وزارت کشور در همایش «حقوق بشر؛ مسؤولیت همگانی» که توسط جمعیت حقوقدانان ایرانی مدافع حقوق بشر در محل کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، اظهار کرد: حقوق بشر، از ابتداى تأسیس سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ و در منشور ملل متحد مورد توجه قرار گرفته است. براى مثال مى‌توان به ماده ۱۳ این منشور اشاره کرد که یکى از وظایف مجمع عمومى را کمک به تحقق حقوق بشر عنوان کرده است. هم‌چنین در ماده ۵۵ منشور نیز تحت عنوان همکارى اقتصادى و اجتماعى بین‌المللى، احترام جهانى و مؤثر حقوق بشر و آزادى‌هاى اساسى را از امورى مى‌داند که سازمان ملل آن را تشویق مى‌کند.

عضو کمیته ملی UPR جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  فصل مستقلی با عنوان «حقوق ملّت» پیش‌بینی شده است که طی 24 اصل، حقوق و آزادی‌های مشروع و قانونی طبقات مختلف اجتماعی شامل گروه‌های زبانی، مذهبی، نژادی و قومی به رسمیت شناخته شده و طبق این اصول، تمام شهروندان اعم از زن و مرد از حمایت یکسان حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برخوردارند و این موضوع، سنگ بنای نظام جمهوری اسلامی در زمینه ارج نهادن به حقوق بشر است.

دبیر کمیسیون اقوام، مذاهب و فرق شورای امنیت کشور درباره حقوق اقلیت‌های دینی و آزادی در پای‌بندی به عقاید دینی و عمل به شعایر آن در نظام جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: علاوه بر اصول مربوط به حقوق ملت در قانون اساسی، اصل سیزدهم قانون اساسی بر آزادی انجام مراسم مذهبی و تعلمیات دینی اقلیت‌های رسمی تأکید نموده است. اقلیت‌های دینی می توانند برای انجام مراسم دینی خود از تعطیلات استقاده نمایند. مطابق بخشنامه مورخ ۳ دی ۱۳۶۶ سازمان امور اداری و استخدامی کشور تعطیلات خاص برای زرتشتیان پنج روز، یهودیان شش روز، مسیحیان آشوری هشت روز، مسیحیان ارمنی کاتولیک هفت روز و مسیحیان ارمنی گریگوری شش روز پیش‌بینی شده است.

این عضو هیأت علمی و مدرس رشته حقوق در دانشگاه ادامه داد: در گستره ایران برای مسیحیان با جمعیت حدود 120 هزار نفر دارای 250 کلیسا (هر 400 نفر یک کلیسا)، برای یهودیان 80 کنیسه با جمعیت حدوداً 7 هزار نفر وجود دارد که به ازای هر 90 نفر یک کنیسه وجود دارد. به ازای هر 500 نفر از هموطنان اهل‌سنت یک مسجد وجود دارد. هم‌چنین در کل کشور حدود 60 هزار مسجد اهل تشیّع وجود دارد که به ازای هر 1100 نفر یک مسجد اختصاص دارد.

رضازاده در زمینه حقوق فرهنگی و اجتماعی اقلیت‌های دینی نیز خاطرنشان کرد: براساس قانون احزاب، انجمن‌های اقلیت‌های دینی تاسیس می‌شوند که به مسائل فرهنگی، اجتماعی، عبادی و اقلیت‌های دینی می‌پردازند که تا کنون 57 انجمن اقلیت دینی از کمیسیون ماده 10 احزاب مجوز فعالیت گرفته‌اند. چندین دوره گفت‌وگوی بین دینی با محور هم‌زیستی مسالمت‌آمیز یعنی گفت‌وگو با مسیحیان کاتولیک، گفت‌وگو با مسیحیان پروتستان و ارتدکس و گفت‌وگو با ارامنه ایران تحت عنوان «هم‌زیستی مسالمت‌آمیز مسلمانان و مسیحیان ارمنی» همه‌ساله از سوی وزارت ارشاد و سازمان فرهنگ و ارتباطات برگزار می‌شود.

عضو و نماینده تام‌الاختیار وزارت کشور در ستاد حقوق بشر قوه قضائیه هم‌چنین با بیان این‌که اقلیت‌های دینی دارای روزنامه و ماهنامه خاص خود می‌باشند، تصریح کرد: 7 نشریه ارامنه به نام‌های روزنامه آلیک، فصلنامه پیمان و ماهنامه‌های آراکس، آرارات، آپاگا آینده، ماهنامه لویس نور و دوهفته‌نامه هویس که به زبان ارمنی و فارسی در تهران منتشر می‌شوند. انتشارات کانون یوحنا متعلق به کلیسای کاتولیک کلدانی نیز از ناشرین معتبر متون مربوط به مسیحیت به شمار می‌رود. جامعه آشوریان نیز ماهنامه پیام آشوریان را منتشر می‌کند. 7 نشریه مختص اقلیت زرتشتی مانند هفته نامه 1 مرداد، ماهنامه پارس امروز، پارس نامه، ماهنامه فروهر، چیستا، چاپخانه راستی مشغول به فعالیت هستند.

رضازاده با اشاره به اصل 64  قانون اساسی گفت:  زرتشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده و مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعاً یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هر کدام یک نماینده می‌توانند انتخاب نمایند. بر طبق اصل 64 قانون اساسی اقلیت‌های دینی صاحب 5 کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی هستند که با عنایت به جمعیت حدود 2 دهم درصد (کم‌تر از نیم درصد) 150 هزار نفر می‌باشند که در واقع به ازای هر 30 هزار نفر یک نماینده دارند. در صورتی که مسلمانان در جمعیت 80 میلیون نفری صاحب 285 کرسی نمایندگی بوده و به ازای هر 280 هزار نفر صاحب یک نماینده هستند. (280 هزار نفر در برابر 30 هزار نفر)

وی همچنین درباره حقوق اقتصادی اقلیت‌های دینی از جمله آزادی مالکیت، کسب و کار افزود: در جهت تقویت همبستگی ملی و توجه جدی به آنان، همواره کمک‌های مالی دیگری نیز برای تقویت تشکل‌های مربوط به خود از سوی دولت دریافت می‌کنند. بر اساس تصویب مجلس شورای اسلامی، در بودجه سالانه ردیفی جهت مساعدت مالی به اقلیت‌های دینی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور در ادامه با بیان این‌که در جمهوری اسلامی ایران، دانش‌آموزان اقلیت‌های دینی از امکان تحصیل در مدارس عمومی و خصوصی برخوردارند اظهار کرد: دانش‌آموزان اقلیت‌های دینی از تعطیلات اعیاد مذهبی خود استفاده می‌کنند و بنا به تقاضای نماینده کلیمیان، روزهای شنبه برای مدارس خاص کلیمی تعطیل گردیده است (تعطیلات آخر هفته در ایران پنجشنبه و جمعه است). در حال حاضر 5 مدرسه یهودیان، 38 مدرسه زرتشتیان و بیش از 50 مدرسه خاص ارامنه و سایر مسیحیان فعالیت دارند. هم‌چنین اقلیت‌های دینی طبق تبصره 3 ماده 3 قانون تأسیس مدارس غیرانتفاعی می‌توانند مدارس غیرانتفاعی ایجاد کنند.

دبیر کمیسیون اقوام، مذاهب و فرق شورای امنیت کشور خاطرنشان کرد: اصول 15، 20، 24 و 26 قانون اساسی در ارتباط با موضوع هویت قومی است. طبق اصل پانزدهم،‌ زبان و خط رسمی کشور فارسی است اما استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آن ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است. در این زمینه، تدریس زبان آذری در دانشگاه تبریز و زبان کردی در دولت یازدهم عملی شد.

وی هم‌چنین ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران یک سفیر کرد اهل سنت منصوب شد. زمین عیدگاه که مطالبه قدیمی هموطنان اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان بود در دولت جناب آقای دکتر روحانی به آنها واگذار شد. ایجاد دستیاری ویژه امور اقوام و اقلیت های دینی و مذاهب در دولت یازدهم، زمینه ساز تعامل و تفاهم بیشتر قوه مجریه و گروه‌های قومی، دینی و مذهبی را فراهم نمود و مطالبات اقوام و مذاهب رساتر و سریع‌تر به مسئولین اجرایی کشور منتقل شد. در مناصب اجرایی تقنینی نیز از هموطنان‌مان از گروه‌های قومی و مذهبی استفاده شده است . به عنوان نمونه در  هیأت رئیسه مجلس قبلی آقای عثمانی از هموطنان کرد اهل سنت، دبیر شورای عالی امنیت ملی دریادار شمخانی از هموطنان عرب خوزستان و هم‌چنین تعدادی از وزرای کابینه از اقوام کرد و ترک بوده‌اند.

 

منبع: خبرگزاری مهر


برچسب ها : اقلیت های دینی, وزارت کشور

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز