دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

تحلیل ادله و مبانی احرام از محاذات مواقیت از منظر مذاهب فقهی

 
تاریخ انتشار: 1396/05/09    

تحلیل ادله و مبانی احرام از محاذات مواقیت از منظر مذاهب فقهی

جلسه دفـاع از پایان‌نامه دکتری با عنوان "تحلیل ادله و مبانی احرام از محاذات مواقیت از منظر مذاهب فقهی" در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که سه‌شنبه 27 تیرماه در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت‌الاسلام دکتر مهدی درگاهی به‌عنوان استاد راهنما، دکتر محمدهادی فلاح زاده، حجت‌الاسلام دکتر حسین رجبی، اساتید مشاور و حجج‌اسلام دکتر سید جعفر صادقی فدکی، دکتر عبدالله امیدی فرد و دکتر محمدرسول آهنگران در جایگاه اساتید داور برگزار شد دانشجو محسن درافشان از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

در فرایند مبانی تشخیص محاذات مواقیت، شناخت موقعیت جغرافیایی محاذات از دیرباز تاکنون فقیهان و مکلفین مذاهب اسلامی را با مشکلاتی مواجه ساخته است با توجه به اینکه راه‌های شوسه و وسایط نقلیه جدید و گسترش سریع و روزافزون راه‌های بزرگ و فراخ جایگزین راه‌ها و مسیرهای ناهموار و صعب‌العبور گذشته شده و از طرفی دیگر بسیاری از اختلافات فتاوای فقهای مذاهب از مبانی گوناگونی است که فقیهان تشخیص داده‌اند امروزه و در روزگار جدید با پیشرفت‌های روزافزون بیش‌ازپیش باید با توجه به این دگرگونی‌ها از طریق اهل خبره به قواعد و مبانی علمی از راه طول و عرض جغرافیایی به موضوع محاذات مواقیت دست پیدا کنیم و دستاورد خود را در خدمت فقهای عظام قرار داده تا با رهیافت به این شناخت شاهد اختلاف کمتری در فتاوای فقها باشیم. پرسش از معیار و مبانی تشخیص محاذات مواقیت برای احرام در حج و عمره از منظر فقه مذاهب اسلامی، مسئله‌ای است که نیازمند کاویدن تا مرحله پاسخی درخور است. اختلاف فقهای اسلامی در اتخاذ مبانی و معیارهای متفاوت در تصوّر محاذات مواقیت، اختلاف فتاوای آنان در تشخیص محاذات مواقیت را در پی داشته است؛ تا جایی که تتبع نویسنده نشان از مبانی و معیارهای هفتگانه در این زمینه است. واکاوی این نظریه‌ها و نقد و بررسی ادله آن‌ها نشان می‌دهد که تلفیقی از معیار دایره‌ای و وادی‌ها می‌تواند بهترین و یگانه‌ترین راه تبیین صحیح محاذات مواقیت، البته بااطلاع از طول و عرض جغرافیایی و راهنمایی‌های اهل خبره، خواهد بود. این تحقیق باهدف شناخت اقوال و انظار فقهای مذاهب اسلامی و حدودوثغور مبانی با تبیین صحیح محاذات مواقیت انجام‌شده و نیل به این مَقصد در سایهٔ توصیف و تحلیل گزاره‌های فقه مذاهب اسلامی با گردآوری داده‌های کتابخانه میسّر است که نتیجه آن، تشخیص معیاری صحیح و دقیق از محاذات مواقیت همراه با تبیین و توضیح آن در قالب برخی اشکال هندسی است.

واژه‌های کلیدی: احرام، مواقیت، محاذات، فقه مذاهب اسلامی.


برچسب ها : ادله و مبانی احرام, محاذات مواقیت, مذاهب فقهی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز