دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی از دیدگاه مذاهب فقهی

 
تاریخ انتشار: 1396/03/01    

مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی از دیدگاه مذاهب فقهی

جلسه دفـاع از پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان «مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی از دیدگاه مذاهب فقهی» در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که پنج شنبه 28 اردیبهشت 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت الاسلام دکتر عبدالصمد علی آبادی به عنوان استاد راهنما، محسن پیش آهنگ، استاد مشاور و حجت الاسلام دکتر اسدالله رضایی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو مرتضی عباس نژاد از پایان نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:

اهمیت غذای حلال سبب شد تا کشورهای اسلامی غذای حلال را راه‌اندازی کنند و امروزه جایگاه مهمی بین کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی پیدا کرده است و این انگیزهٔ مناسبی جهت تحقیق و ترویج این امر است.

در غذای حلال باید مبانی شرعی رعایت شود که یکی از آن‌ها مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی است که این نوشتار عهده دار آن است.

اما نکته واجد اهمیت این است که اسلام دارای مذاهب متعددی است که ممکن است در برخی از مبانی و مصادیق غذای حلال با هم اختلاف داشته باشند.

به جهت آنکه تحقیقی موسّع و یکپارچه دراین‌باره صورت نگرفته است! ازاین‌رو پرسش از مبانی حلیت و حرمت، مسئله‌ای است که نیازمند کاویدن تا مرحله پاسخی درخور است.

این تحقیق با هدف شناخت حدودوثغور مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی میان مذاهب و ذکر موارد اشتراکی و اختلافی در حیوانات انجام‌شده و نیل به این مَقصد در سایه توصیف و تحلیل گزاره‌های فقه مذاهب اسلامی با گردآوری داده‌های کتابخانه‌ای میسر است که نتیجه آن، اختلاف فقهی بسیار اندکی است که در بحث مربوط به مبانی حلیت و حرمت حیوانات خشکی و نیز مصادیق آن‌ها وجود دارد.

کلمات کلیدی: مبانی حلیت و حرمت، حیوانات خشکی، مصادیق، مذاهب خمسه


برچسب ها : حلیت, حرمت, حیوانات خشکی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز