دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

ترجمه کتاب South Asian Buddhidhism از اول کتاب تا صفحه 120 (فصول 1،2،3 و 4) به همراه مقدمه تحلیلی

 
تاریخ انتشار: 1396/02/02    

ترجمه کتاب South Asian Buddhidhism از اول کتاب تا صفحه 120 (فصول 1،2،3 و 4) به همراه مقدمه تحلیلی

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان «ترجمه کتاب South Asian Buddhidhism از اول کتاب تا صفحه 120 (فصول 1،2،3 و 4) به همراه مقدمه تحلیلی» در گروه ادیان شرقی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که سهشنبه 29 فروردین در سالن اجلاس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور استاد ابوالقاسم جعفری به‌عنوان استاد راهنما، علیرضا شجاعی، استاد مشاور و دکتر سید محمد روحانی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو شازاده مرادی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

این ترجمه با یک مقدمه شروع می‌شود که در آن به بررسی آیین بودای معاصر در سری‌لانکا پرداخته می‌شود. ابتدا معرفی اجمالی دارد از تاریخ ورود این آیین به سری‌لانکا از قرن 3 تا زمان حال و تغییر و تحولاتی که این آیین پشت سر گذاشته است، ازجمله افول و احیا، تأثیر استعمار و مسیحیت، ملی‌گرایی، احیا نظام دیرنشینی و هم‌چنین تأثیر افرادی چون امبدکار که نقش بسزایی در احیا آیین بودای معاصر داشت. در ادامه این مقدمه، ترجمه کتاب آیین بودای آسیای جنوبی می‌آید. آنچه انگیزه مترجم برای ترجمه این کتاب بود کمبود منابع فارسی درزمینهٔ آیین بودای آسیای جنوبی است. کتاب حاضر تحت عنوان آیین بودای آسیای جنوبی تألیف استفان‌سی‌برکویتس دانشیار مطالعات دینی در دانشگاه ایالت میسوری آمریکا است. اطلاعات ارائه‌شده در این کتاب از آخرین تحقیقات و مطالعات انجام‌شده درباره متون و فرهنگ بودائی گردآوری‌شده است که فرصتی تاریخی و ویژه برای مطالعه آیین بودا در جنوبی آسیای جنوبی فراهم می‌کند و برای دانشجویان، محققان و خوانندگان عمومی مفید خواهد بود. کتاب آیین بودای آسیای جنوبی، دیدگاهی گسترده و درعین‌حال مشروح از تاریخ، فرهنگ و تفکر سنت‌های مختلف بودائی که در آسیای جنوبی گسترش‌یافته است را ارائه می‌دهد. این اثر شامل بررسی تاریخی جامعی از همه انواع سنت‌های بودائی در سراسر آسیای جنوبی از زمان شروع آن تاکنون می‌شود. این کتاب ابتدا با روایات مربوط به زندگی بودا و آموزه‌های بنیادین هند باستان شروع می‌شود و در ادامه به بحث درباره ظهور انجمن‌های رهرویی بودائی و نوشته‌های موجود در نخستین مکتب‌های اصلی بودائی می‌پردازد. این کتاب با توجه به ریشه‌های ایجاد و توسعه آیین بودای مهایانه در آسیای جنوبی، به تحلیل و گسترش آیین بودای تنتره در آسیای جنوبی پرداخته است.

 واژگان کلیدی: بودای تاریخی، آیین بودای تیره واده، نظام دیرنشینی، انجمن (سنگه)، تری پیتکه.


برچسب ها : بودای تاریخی, آیین بودای تیره واده, نظام دیرنشینی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز