دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 

تأثیر جریان های جامعه عرب پس از هجرت بر سقیفه

 
تاریخ انتشار: 1395/11/26    

تأثیر جریان های جامعه عرب پس از هجرت بر سقیفه

جلسه دفـاع از پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان تأثیر جریان‌های جامعه عرب پس از هجرت بر سقیفه در گروه فرق تشیع معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه ای که چهارشنبه 20 بهمن 95 در سالن اجلاس امام موسی صدر  دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر علی آقانوری به عنوان استاد راهنما، دکتر محمد جاودان ، استاد مشاور و  دکتر منصور داداش‌نژاد در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو سیدمهدی طباطبایی از پایان نامه اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:

فضای حاکم بر عصر نبوی، فضای نظام قبیله ای بود واساس نظام قبیله‌ای عصبیت، خشونت، حمیت وجنگ وخونریزی بوده است. با ظهور اسلام در مکه تا حدی هویت قبیله ای مهار شد ولی از بین نرفت. نظام حکومتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) که با هجرت به مدینه شکل گرفت با دشواری‌های متعددی روبرو بوده است، جنگ‌های جاهلی وکینه‌های دیرینه میان دو طایفه عرب ساکن در مدینه بستر مناسبی برای رقابت‌ها وحسادت‌ها وچالش‌های عصر رسالت به شمار می‌رفت.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) با تکیه بر مفاهیم وارزش‌های انسانی، دینی، واخلاقی وبا رویکرد فراقبیله‌ای، اختلاف‌ها ورقابت‌ها را کاهش داد و با نظام قبیله‌گرایی، عصبیت، خشونت وتعصبات بیجا و جاهلیت آن زمان مبارزه کرد و در تحقق رسالت پایانی خویش که معرفی علی (علیه السلام) به عنوان جانشینی آن حضرت بود اقدامات و تدابیری را انجام داد. ولی بعد از رحلت آن حضرت مجددا عده‌ای با زنده‌کردن تعصبات قبیلگی و خشونت و عصبیت، زحمات فراوان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را کم‌فروغ کردند و ماجرای سقیفه را رقم زدند. در اینجا این پرسش مطرح است که چه عواملی موجب شکل‌گیری این پدیده شد.

نظام قبیله‌ای، تعصبات بیجا و همچنین تفکر و رویکرد جاهلیاز عمده‌ترین عوامل تأثیرگذار بر شکل‌گیری سقیفه بود.در جریان سقیفه رقابت‌ها و اختلافات قومی قبیله‌ای آشکار شد و دو قبیله‌ی اوس و خزرج با هم به رقابت و حسادت پرداختند که نتیجه‌ی این رقابت و حسادت به نفع مهاجرینی شک که به دنبال قدرت و ریاست بودند و از طرفیآنها که بغض و کینه نسبت به علی (علیه السلام) داشتند زمام امور را به دست گرفته و ماجرای سقیفه را به نفع خود رقم زدند.این پژوهش به بررسیمستند تأثیر جریان‌های جامعه‌ی عرب پس از هجرت، در سقیفه انجام شده و هدف از آن تبیین عوامل و زمینه‌هایمورد اشاره در شکل‌گیری سقیفه است.

کلمات کلیدی: جاهلیت، نظام قبیله‌ای، جانشینی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، سقیفه

 


برچسب ها : جریان های جامعه عرب, پس از هجرت, سقیفه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز