دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

تشابه نام و اشتباهات راه یافته در تاریخ نگاری اسلامی

 
تاریخ انتشار: 1395/11/26    

تشابه نام و اشتباهات راه یافته در تاریخ نگاری اسلامی

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان تشابه نام و اشتباهات راه‌یافته در تاریخ‌نگاری اسلامی در گروه مطالعات تاریخ تشیع معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که پنج‌شنبه 21 بهمن در سالن اجلاس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر حسین مرادی‌نسب به‌عنوان استاد راهنما، دکتر منصور داداش نژاد، استاد مشاور و حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن فتاحی‌اردکانی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو روح‌الله شهمرادی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

همواره تشابه در نام‌ها، القاب افراد، اماکن و کتاب‌ها سبب اشتباهاتی برای خوانندگان و حتی دانشمندان شده است. به همین جهت برخی از دانشمندان برای رفع هرگونه تشابهات اعم از اسم، و غیر آن به تألیف کتاب‌هایی در این زمینه پرداخته‌اند، تا جهل مخاطب را برطرف نمایند. در حقیقت نگارش چنین کتاب‌هایی نشان از رشد و بسط تمدن اسلامی در طول تاریخ دارد که چگونه مؤلفان مسلمان از جنبه‌های گوناگون به تاریخ‌نگاری اسلامی توجه داشته‌اند، به‌ویژه آنکه اندیشمندان مسلمان به تألیف آثاری که برطرف‌کننده جهل از مخاطب یا خواننده باشد، مبادرت ورزیده‌اند؛ زیرا گاهی برخی از این اشتباهات از مؤلفان مشهور و برجسته بوده و دیگران با اعتماد به ایشان، آن اشتباهات و ابهامات را در آثار خود بیان کرده‌اند. در پژوهش حاضر به موضوعات یادشده در تاریخ‌نگاری اسلامی، سیر آن، عوامل و پیامدهای این‌گونه اشتباهات اعم از اسم و سایر موارد پرداخته‌شده است و به این نتیجه رسیده که می‌توان با افزودن قید یا محفوف به قرینه‌ای از بسیاری از خطاها جلوگیری کرد.

کلمات کلیدی: تاریخ‌نگاری اسلامی، تشابه نام، اشتباهات مورخین و مصنفین


برچسب ها : تشابه نام, تاریخ نگاری اسلامی, اشتباهات

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز